Bralcev ne bi želel podcenjevati, čeprav bo pojav, ki ga tokrat obravavam, morda koga spominjal na osnovnošolske težave pri opismenjevanju in obvladovanju pravil v zapisovanju izrazov skupaj oziroma narazen (s posebnostmi in izjemami), npr. ne vem -- *nevem, ne bom -- *nebom, ne bi -- *nebi ipd. (ter na drugi strani na svidenje – nasvidenje, z Bogom – zbogom, na to – nato ipd.). Za teoretično razlago in utemeljevanje takih in podobnih primerov so potrebni pojmi iz besedoslovja, pomenoslovja in besedotvorja, za pravilno praktično rabo pa opozarjanje in – vaja. Na splošno lahko rečemo, da do negotovosti in omahovanja lahko prihaja takrat, kadar imamo v jeziku enakopisno (homonimno) razmerje med samostojno besedo (npr. nikalnim členkom ne: ne hodimo, ne septembra) in nesamostojno besedotvorno sestavino (npr. predpono oziroma preponskim obrazilom ne-: neumetnik, nerjaveč, nesmrten). Do omahovanja zato utegne priti pri izrazih, ki spominjajo na sklope, sestavljenke ali zloženke.
Pri branju slovenskega časopisja in preverjanju v besedilnih korpusih (Nova beseda, Fidaplus) prihajamo do ugotovitve, da danes tako omahovanje narašča pri izrazu ne nazadnje. Statistika je že alarmantna: približno ena tretjina primerov je v nasprotju s pravili zapisanih skupaj (*nenazadnje), zlasti če gre za rabo v prenesenem pomenu (»ne najmanj pomembno, čeprav omenjeno na zadnjem mestu«) oziroma za prevajanje angleškega frazema last but not least. Za katero pravilo pravzaprav gre, kako naj si pisec v tej negotovosti pomaga, če nima pri rokah ustreznega priročnika ali če je priročnik premalo jasen in natančen?
Bralcev ne bi želel podcenjevati, čeprav bo pojav, ki ga tokrat obravavam, morda koga spominjal na osnovnošolske težave pri opismenjevanju in obvladovanju pravil v zapisovanju izrazov skupaj oziroma narazen (s posebnostmi in izjemami), npr. ne vem -- *nevem, ne bom -- *nebom, ne bi -- *nebi ipd. (ter na drugi strani na svidenje – nasvidenje, z Bogom – zbogom, na to – nato ipd.). Za teoretično razlago in utemeljevanje takih in podobnih primerov so potrebni pojmi iz besedoslovja, pomenoslovja in besedotvorja, za pravilno praktično rabo pa opozarjanje in – vaja. Na splošno lahko rečemo, da do negotovosti in omahovanja lahko prihaja takrat, kadar imamo v jeziku enakopisno (homonimno) razmerje med samostojno besedo (npr. nikalnim členkom ne: ne hodimo, ne septembra) in nesamostojno besedotvorno sestavino (npr. predpono oziroma preponskim obrazilom ne-: neumetnik, nerjaveč, nesmrten). Do omahovanja zato utegne priti pri izrazih, ki spominjajo na s...