Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Dva koraka iz krize

Marko Kremžar
Za vas piše:
Marko Kremžar
Objava: 26. 05. 2012 / 22:00
Čas branja: 7 minut
Nazadnje Posodobljeno: 19.02.2013 / 09:26

Dva koraka iz krize

Ob uravnoteženju javnih financ je potrebna nova kreditna politika Izid volitev v Franciji omogoča, da imajo naslednje, že nekaj časa napisane vrstice, videz mogoče realnosti, kar pa seveda ne pomeni, da predstavljajo kako samo po sebi razvidno napoved. Lahko se namreč zgodi, da francoski socialisti svojih znanih predlogov ne bodo predstavili Evropi kot dopolnilo dosedanje protikrizme politike, temveč kot njeno nasprotje. Bila bi velika škoda, če bi pod vplivom svojih ideologij evropski politiki odločali o izhodu iz krize z znanim radikalnim: »ali – ali«, namesto z veliko bolj stvarnim: »ne samo, ampak tudi.« Dva recepta, ki izvirata iz starih strahov Za izhod iz krize, ki teži že nekaj časa tako Evropo kakor ZDA, bi bila primerna dva koraka, storjena v primernem zaporedju in v isto smer. Glede na to, kako se stvari odvijajo do zdaj, pa kaže, da so ZDA pričele pot iz krize z levo nogo, Evropa pa z desno, a oboji v upanju, da bo že prvi korak dovolj za izhod iz zaskrbljujoče stiske. V Ameriki so pričeli iz strahu pred recesijo, ki jim je v pričetku tridesetih let prejšnjega stoletja prinesla hudo brezposelnost, ki jo je kljub New Dealu odpravila deset let kasneje šele druga svetovna vojna, pričeli tiskati dolarje in jih v zavidljivih količinah pošiljati na trg v upanju, da bo dodatno povpraševanje znova pognalo v tek preobloženi gospodarski stroj. Kdaj se bo to zgodilo in kakšen bo drugi korak, s katerim bodo nekoč odpravljali posledice teh ukrepov ter vrnili dobro ime svoji valuti, je vprašanje, s katerim si belijo glave tamkajšnji Nobelovi nagrajenci.
Ob uravnoteženju javnih financ je potrebna nova kreditna politika

Izid volitev v Franciji omogoča, da imajo naslednje, že nekaj časa napisane vrstice, videz mogoče realnosti, kar pa seveda ne pomeni, da predstavljajo kako samo po sebi razvidno napoved. Lahko se namreč zgodi, da francoski socialisti svojih znanih predlogov ne bodo predstavili Evropi kot dopolnilo dosedanje protikrizme politike, temveč kot njeno nasprotje. Bila bi velika škoda, če bi pod vplivom svojih ideologij evropski politiki odločali o izhodu iz krize z znanim radikalnim: »ali – ali«, namesto z veliko bolj stvarnim: »ne samo, ampak tudi.«

Dva recepta, ki izvirata iz starih strahov

Za izhod iz krize, ki teži že nekaj časa tako Evropo kakor ZDA, bi bila primerna dva koraka, storjena v primernem zaporedju in v isto smer. Glede na to, kako se stvari odvijajo do zdaj, pa kaže, da so ZDA pričele pot iz krize z levo nogo, Evropa pa z desno, a oboji v upanju, da bo že prvi korak dov...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh