57 priporočil za obvladovanje sovražnega govora: konec svobode govora?
57 priporočil za obvladovanje sovražnega govora: konec svobode govora?
Priporočila se nanašajo na področja šolstva, preventive, spleta, medijev in kaznovalno-pravnega odziva. Veliko ogorčenja je sprožila zlasti predstavitev priporočil glede kaznovalno-pravnega odziva, saj naj bi opis sovražnega govora v Kazenskem zakoniku, kot je pojasnila pravnica Katarina Bervar Sternad, razširili še na povzročitev vznemirjenja oziroma zgražanja v javnosti. Tudi sicer so bili odzivi na družbenih omrežjih povečini kritični.
Pod Svobodo bo svoboda govora v Sloveniji ukinjena
Nekdanji večkratni minister dr. Žiga Turk je čivknil: »Če povzamem. Za zdaj so snežinke vsako besedo, ki jim že iz kakšnega razloga ni bila všeč, imenovale sovražni govor in se metale po tleh, kako je to strašno. Zdaj naj bi to postalo tudi uradno. Pod Svobodo bo svoboda govora v Sloveniji ukinjena. /…/ Da se razumemo, sovražni govor bo samo, če bodo ta 'woknjeni' vznemirjeni. Gams in Petrovčičeva bi danes že imela hišno preiskavo, na POP TV bi kazali, kako ju vklenjena peljejo neznano kam, pravosodna ministrica pa bi izjavila, da zaupa v pravno državo.«
Moralna policija je lahko prehitra pot v totalitarni sistem
Družinski zdravnik Rok Ravnikar je zapisal: »V družbi, ki je tako razklana in polarizirana ter je hkrati za 'sovražni govor' prehitro označeno vse, s čimer se nekdo ne strinja, kjer je 'našim' dovoljeno vse, je 'moralna policija' lahko prehitra pot v totalitarni sistem. Policija, tožilstvo in sodstvo naj bodo zgolj dosledni in hitri pri spoštovanju obstoječe zakonodaje. Največ za zmanjšanje sovražnega govora bi naredila še ukinitev anonimnega komentiranja, pa bi večino teh problemov uredili.«
Implementacija diktature
Strokovnjak za komunikacijo in osebnostni razvoj Edvard Kadič: »Kakršno koli zakonsko omejevanje, tudi z obvodom skozi prekrškovne postopke, je implementacija diktature (posredno ex-133. člen, verbalni delikt) in neposredni napad na ustavno ureditev Republike Slovenije (39. člen).«
Zasledovanje agende infiltracije LGBT v šole
Znani komentator na družbenih omrežjih Tomaž Štih – Libertarec je komentiral: »Najzanimivejši so členi, ki predvidevajo nova sredstva za delovna mesta svetovalcev za sovražni govor in boj proti diskriminaciji v šolah. Vojska ljubezni prek t. i. 'sovražnega govora' zasleduje agendo infiltracije LGBT v šole, država pa naj časti.«
Bo kazenska sodnica spraševala ulico, ali je vznemirjena, zgrožena?
Strokovnjak s področja mednarodnega prava dr. Miha Pogačnik: »A sem prav razumel, da so ideje, da bi 'sovražni govor' v Kazenskem zakoniku razširili še na 'povzročitev vznemirjanja oziroma zgražanja v javnosti'? A potem bo kazenska sodnica spraševala ulico, ali je vznemirjena, zgrožena? Če pustim ob strani vidike ustavnosti, zakonitosti, pravne varnosti, predvidljivosti … in na tem mestu izrazim zgolj visoko stopnjo zaskrbljenosti, da nas bodo, če se bo preveč nadebudno konstruiral produkt 'sovražni govor', zabrisali ven iz Sveta Evrope, kot Rusijo.«
Orkestriran napad na svobodo govora
Nekdanji sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice dr. Boštjan M. Zupančič pa: »Gre za orkestriran napad na svobodo govora, zagotovljenega v Ustavi, v Evropski konvenciji o varstvu človekovih pravic in negativno v Kazenskem zakoniku. Zdaj med drugim, ker se ne morejo izogniti 297. členu KZ, načrtujejo napad prek ohlapne prekrškovne zakonodaje (stalinistični trik). Sovražni govor ne obstaja!«
Od tu do terorja samo milimeter
Ustanovitelj in direktor podjetniškega centra Pegasus Slovenija dr. Robert Ličen: »Sovražni govor? Do leta 1991 – 133. člen, po tem letu svoboda govora, ki je tudi v ustavi zapisana. Na srečo tudi v ustavi EU. A sedaj pa jih zopet ne sme nihče kritizirati? Prepoved svobode govora je prepoved svobode razmišljanja. Od tu do terorja pa samo milimeter. Že videno.«
Kar tvitne Janez Janša, je sovražni govor, avtomatično
Urednik in pisec portala Požareport Bojan Požar je pripomnil: »Kar tvitne Janez Janša, je sovražni govor, avtomatično. Vse ostale oblike sovražnega govora sproti določa osebno Nika Kovač. Tako nekako bi lahko pisalo v zakonu.«