Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

56. romanje bolnikov, invalidov in ostarelih na Brezje [FOTO]

Za vas piše:
Patricija Gril
Objava: 15. 06. 2024 / 05:27
Oznake: Škof, Bolniki
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 15.06.2024 / 14:21
Ustavi predvajanje Nalaganje
56. romanje bolnikov, invalidov in ostarelih na Brezje [FOTO]
Romanja se vsako leto udeleži več tisoč romarjev. FOTO: Katarina Ropret

56. romanje bolnikov, invalidov in ostarelih na Brezje [FOTO]

Danes dopoldne so na Brezje že 56. leto poromali bolniki, invalidi in ostareli. Zbralo je jih je več kot 3000 iz vse Slovenije. Romanje in sveto mašo je letos vodil ljubljanski nadškof Stanislav Zore.

Organizatorki srečanja sta revija Ognjišče in Slovenska karitas. Udeležence so na dogodku, kot smo že vajeni, spremljali prostovoljci Mlade Karitas, skavti in prostovoljci Malteške pomoči. Radio Ognjišče je poskrbel za neposredni prenos svete maše, da so bili z dogajanjem duhovno povezani tudi tisti, ki se zaradi težjih oblik bolezni dogodka niso mogli udeležiti.

Za dobro počutje romarjev skrbijo prostovoljci. FOTO: Katarina Ropret

Nadškof Zore: Marijino srce je odprto za naše prošnje

Nadškof Zore je v nagovoru po evangeliju »z velikim veseljem« pozdravil vse zbrane pri Mariji Pomagaj, »za katero še nikdar ni bilo slišati, da bi koga zapustila, ki je pod njeno varstvo pribežal, njene pomoči prosil in se njeni priprošnji priporočal. Marija Pomagaj ima vedno odprto srce za vse naše prošnje. Vedno z materinsko nežnostjo obriše naše solze in nam vlije zaupanja in poguma, da se potolaženi vračamo na svoje domove.«

Romarje je pozval, naj Mariji iskreno povedo vse, kar nosijo v srcu. »Ona bo razumela, vse bo razumela,« je poudaril. »In s skromno pozornostjo vas bo odvedla k Sinu, k Jezusu, ki je 'zaradi nas in zaradi našega zveličanja prišel iz nebes in postal človek,' kot molimo v veroizpovedi, da bi nam razodel dobroto nebeškega Očeta in da bi nas pripeljal k njemu, k Očetu.«

Nadškof Zore je romarje povabil, naj zaupajo Mariji. FOTO: Katarina Ropret

Zahvalil se je vsem, ki so romanje organizirali in omogočili. Najprej vsem odgovornim in vse sodelavcem Revije Ognjišče in Slovenske Karitas, nato prostovoljcem Mlade Karitas, skavtom in prostovoljcem Malteške pomoči. »Ne smemo pozabiti tudi vseh tistih, ki spremljate svoje ostarele ali bolne starše in sorodnike ne samo danes, ampak vsak dan in jim izkazujete spoštovanje in bližino. Bog naj vam za to povrne,« je dodal. Zahvalil se je tudi duhovnikom, redovnikom in redovnicam, ki bolnim in ostarelim prinašajo Jezusa. »Kolikokrat sem slišal od teh ljudi, da pol meseca živijo v pričakovanju Jezusovega obiska, drugo polovico meseca pa preživijo v zahvaljevanju in češčenju Jezusa.«

Božo Rustja, urednik revije Ognjišče. FOTO: Katarina Ropret

Pomembno sporočilo srečanja

»Na Brezje smo priromali v času, ko namesto besed upanja in tolažbe donijo trobente smrti; ko z dejanji govorijo, da človekova vrednost ni v njegovi enkratnosti in izvoljenosti, ampak v njegovi ekonomski koristnosti; ko v predlog zakona zapišejo, da je prostovoljno končanje življenja neprimerno cenejše kot dolgotrajna oskrba in izplačevanje zasluženih pokojnin,« je bil oster. Izpostavil je, da je »v tem času mrzlih vetrov, ki s svojim sebičnim pišem odnašajo s seboj našo človečnost, naše srečanje še toliko bolj pomembno in sporočilo, ki ga bomo poslali s tega srečanja, še bolj nepogrešljivo.«

Sporočilo tega srečanja je danes nepogrešljivo. FOTO: Katarina Ropret

Ljubezen je iznajdljiva

»V evangeliju smo slišali, s kakšno iznajdljivostjo so prijatelji poskrbeli za hromega, da so ga prinesli pred Jezusa,« se je navezal na Božjo besedo. Čeprav se je zdelo nemogoče, so našli pot, da so ga spustili pred Jezusa. »Ljubezen vedno najde pot in način, da poskrbi za človeka v potrebi,« je podčrtal. »Ljubezen vedno dobi potrebno moč, da nežno in odločno vztraja ob človeku, ki zaradi starosti ali bolezni dozoreva za odhod v Očetovo hišo. Ljubezen je iznajdljiva in najde pot tudi tam, kjer se zdi, da so vsi izhodi zaprti.«

Ljubezen vedno najde pot in način, da poskrbi za človeka v potrebi.

In kako se je odzval Jezus? »Jezus je občudoval njihovo vero in ozdravil bolnega. Jezus pred boleznijo in trpljenjem ni bežal. Sprejemal je tiste, ki so mu jih prinašali in jim pomagal. Bolne je ozdravljal, gobave očiščeval, obsedene osvobajal in vse blagoslavljal. In ko so mu povedali o nekom, ki je bolan, se je napotil k njemu in ga ozdravil, ali pa kar oživil, če je že umrl.«

Biti Jezus za bližnjega

Zato se je zahvalil tudi vsem svojcem in drugim, ki skrbijo za bližnje. »Bog po vas s človeško roko briše potne srage in suši solze, s človeško roko moči ustnice in s človeškimi usti opogumlja in spodbuja. S človeškimi rokami objema tiste, ki bolj kot po čemer koli drugem hrepenijo po nežnem in ljubečem dotiku, po drobcu človeške topline. Hvala vam za to. Hvala vam, da ste postali Jezusove roke in noge, da ste postali Jezusova usta in tudi Jezusovo srce.«

Hvala vam, da ste postali Jezusove roke in noge. FOTO: Katarina Ropret

Nihče ni nikoli odveč!

Ostarele, bolne in preizkušane je povabil, naj se zazrejo v trpečega Jezusa. Razmišljal je o pomenu treh padcev in poti naprej, čudovitih prizorov, »ko Jezus na tej poti doživlja bližino, sočutje in pomoč«. Spomnil pa je, da je Jezusov križ samo Jezusov križ – nihče ga ne more nositi namesto njega. »In tudi moj križ je samo moj križ in nihče ga ne more nositi namesto mene, vsi pa smo povabljeni, da ga nosimo za Jezusom in ga s tem pridružujemo njegovemu odreševanju sveta.«

Nihče izmed nas nikoli ni odveč. Nikoli nihče ni strošek.

Ob koncu je poudaril, da »nihče izmed nas nikoli ni odveč. Nikoli nihče ni strošek.« Ostarele in bolne je prosil, naj njihova molitev nikoli ne utihne in naj vedno vztrajajo v pogumni hoji za Jezusom. Zahvalil se jim je za njihove molitve in žrtve.

Zaklad romanja: Zakrament bolniškega maziljenja

Sledilo je podeljevanje zakramenta bolniškega maziljenja, ki ga je sprejemalo srčno prepevanje navzočih.

Nadškof Zore podeljuje zakrament bolniškega maziljenja. FOTO: Katarina Ropret

Pred molitvijo očenaša je nadškof Zore zbrane spomnil, da četudi Gospodovo molitev največkrat molijo sami, nas v resnici vedno povezuje v veliko občestvo. »Sedaj ga bomo molili skupaj, v tej imenitni molitveni skupini na Brezjah. Zato, da dobimo moč za doma.«

Sveti maši in procesiji sta sledila druženje in čas za prigrizek. Zgodaj popoldne so zbrani romarji zmolili še večernice s petimi litanijami.

Od skromnih začetkov do narodnega dne bolnikov

Spomnimo, romanje bolnikov, invalidov in ostarelih je iz skromnih začetkov prešlo v narodni dan bolnikov, ki na Brezje vsako leto privabi več tisoč bolnih in starejših. Mnogi udeleženci in prostovoljci dogodek pričakujejo vse leto. To je namreč dan srečanja, prijateljstva in veselja nad življenjem. Duhovna obogatitev in iskreni odnosi presežejo vse omejitve starosti in bolezni.

Več fotoutrinkov z romanja si oglejte v galeriji Katarine Ropret:

Nalaganje
Nazaj na vrh