Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Mak, mak, sredi polja kima

Mateja Reš
Za vas piše:
Mateja Reš
Objava: 10. 06. 2006 / 22:00
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 08.06.2006 / 08:42

Mak, mak, sredi polja kima

poštovani bralci, ste se letos že načudili neverjetni barvi nežnega makovega cveta? Hitro v naravo, med njive, na lov za makom, da si napasete oči in duha! Potem pa v kuhinjo, da si nahranite telo …

Mak sodi med najstarejše rastline, ki jih uporabljajo ljudje. Po domnevah naj bi ga uporabljali že v kameni dobi. Veljal je za simbol plodnosti, saj je v eni glavici do 3000 semen. Bil je tudi simbol spanja, sanj in smrti. Pradomovina maka je Azija. Obstaja več vrst maka: poljski, opijski, vrtni …

Iz nezrelih glavic se pridobiva alkaloid, iz katerega delajo opij in morfij, delno v legalni farmacevtski industriji, veliko pa v ilegalnih laboratorijih. V zrelih semenih tega alkaloida ni, tako da jih lahko brez skrbi uživamo.

V kulinariki uporabljamo modro črna drobna semena, cela ali zmleta.

Katere jedi pripravljamo z makom? Vsak dan lahko kupujemo makovke. Ali ste kdaj kupili z makom posuto štručko, ki ni bila tako okusna kot navadno? Makovke je mogoče pripraviti z mlekom ali z vodo. Prve so veliko bolj voljne in okusne. Zato naslednjič vprašajte za tiste, okusnejše!

Le redko pripravimo makovo potico, v Avstriji so znani cmoki z makovim nadevom, več...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh