50 let slovenskega zbora v Argentini
50 let slovenskega zbora v Argentini
Slovenski zbor je leta 1971 na pobudo takratnega dušnega pastirja dr. Alojzija Starca ustanovil izseljenec Andrej Selan. Zbral je šest pevcev, nastopili so na pevsko-glasbenem festivalu v Slovenski skupnosti. »Po tem nastopu se je mladina v Našem domu iz San Justa navdušila in se je pri naslednji vaji predstavilo kar nekaj novih članov. Nastal je Mladinski pevski zbor San Justo, ki je po nekaj letih prerasel v 50-članski zbor. Namen je bil zbrati slovensko mladino in negovati slovensko pesem ter kulturo,« pripoveduje Andrejka Selan Vombergar, ki je bila takrat, ko je oče začel z zborom, stara tri leta, pri zboru je začela prepevati s 14 leti, dobri dve desetletji pozneje, leta 1992, pa je od očeta prevzela vodenje zbora in ga vodila do oktobra 2021.
»Slovensko dediščino doživljamo z ljubeznijo«
Mešani pevski zbor San Justo – Coro Esloveno de San Justo sodeluje na različnih prireditvah, koncertih in festivalih tako v slovenski skupnosti kot tudi med Argentinci. »Ohranjanje slovenske pesmi in slovenske kulture je spodbuda in razlog, da toliko let neprenehoma deluje in pripomore k obstoju slovenske skupnosti v Argentini,« pravi Andrejka Selan: »Slovensko dediščino doživljamo z ljubeznijo. Z ljubeznijo in spoštovanjem do vseh naših dragih, ki so morali zapustiti domovino. Tako, kot so oni nas učili in pripovedovali o Sloveniji, z enako ljubeznijo, morda v drugi obliki, skušamo tudi mi danes posredovati vse to našim mladim.«
Z verskimi in narodnimi pesmimi se zbor poglablja v bogastvo slovenske kulturne dediščine, izvajajo tudi skladbe argentinskih avtorjev, črnske duhovne pesmi, repertoar zajema tudi renesančne, baročne in sodobne skladbe. Pri zboru pojejo tri generacije. »Za mlajšo generacijo je lažje prepevati slovenske pesmi, izvajati latinskoameriški ritem, klasiko …, starejši se pa malo bolj potrudijo in bolj vadijo, da jih dohitijo. Starejši pevci pa bolj doživljajo slovensko narodno pesem, mladim moramo pri tem pomagati. Mlajši in starejši pevci se dopolnjujejo,« pripoveduje Andrejka Selan.
Trikrat na gostovanju v Sloveniji
Zbor prepeva pri nedeljskih mašah, nastopali in izvajali pa so koncerte v cerkvah in kulturnih središčih po Argentini, Paragvaju in Braziliji ter v dvoranah pomembnih gledališč (Colon, Gral. San Martin, Argentino de la Plata, Cervantes, Coliseo, Roma de Avellaneda). Trikrat so gostovali tudi v Sloveniji. Prvič leta 1992 kot mladinski zbor, bili so šele drugi zbor iz Argentine, ki je gostoval v mladi državi, pred njimi so prišli na gostovanje pevci zbora Gallus.
»Takrat je zbor vodil moj oče, jaz sem dirigirala samo argentinske skladbe,« pove Selanova. Druga turneja je bila leta 1999, takrat so zapeli na koncertu v Slovenski filharmoniji, tretjič pa so prišli na turnejo leta 2012 s slovenskimi skladbami ter Miso Criollo Ariela Ramireza; ob zadnjem gostovanju so prepevali tudi pri maši za pobite v Kočevskem rogu.
Gallusovo odlikovanje, državno priznanje
Ob praznovanju 25. obletnice, leta 1996, je Zveza kulturnih organizacij zboru podelila Gallusovo odlikovanje, oktobra 2020 pa jim je ob obisku slovenske skupnosti ministrica Helena Jaklitsch podelila priznanje Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu za, kot so zapisali v utemeljitvi, »dolgoletno gojenje kakovostne slovenske pesmi, s čimer je zbor neprecenljivo prispeval k ohranjanju slovenske narodne identitete med rojaki v Buenos Airesu in Argentini«.
Ob lepem jubileju kličemo blagoslova in želimo ustvarjalnosti ter lepih pesmi tudi iz uredništva Družine!