5 korakov do nove navade
5 korakov do nove navade
Prispevek je bil najprej objavljen v reviji Najst.
Vsak, ki si je kdaj že poskusil sleči zelo tesno oblačilo iz neelastičnega materiala, ve, da je to težko. Še toliko težje je bilo verjetno srednjeveškim vitezom sneti oklep. Kako težko pa je šele sleči srajco, narejeno iz železa? Navada je železna srajca, pravi pregovor, torej se navade težko znebimo, jo spremenimo. A včasih je to nujno potrebno, sploh če želimo postati boljši. Bolj učinkoviti učenci, bolj uspešni nogometaši, boljši prijatelji. Kako lahko v petih korakih pridemo do boljše navade?
1. Določi si dober cilj
Samoumevno, boš rekel. Pa mogoče ni. Saj veš, da ni vsak cilj dober. Je tvoj dovolj konkreten, da te bo motiviral, da boš vsak dan vedel, ali si ga dosegel? Cilj »prej moram hoditi spat« gotovo ni tak. Raje si zadaj izziv, da boš vsaj 5 dni v tednu spal vsaj 8 ur in pol. Je realen? Potrebuješ še kakšno »pomoč«? Morda si lahko poleg budilke, ki te zjutraj zbuja, nastaviš tudi alarm, ki te bo zvečer »poslal spat«.
2. Poišči si oporo prijateljev
Morda se lahko spreminjanja navade lotiš skupaj s prijateljem – gotovo bo lažje, bolj učinkovito, pa tudi bolj zabavno, kot če se z nečim spopadaš sam. A to ni vedno mogoče. Če bi se rad znebil razvade, ki je drugi nimajo, ali se priučil navade, ki jo drugi že imajo ali se jim ne zdi potrebna, te vseeno lahko podpirajo. Povej prijateljem, kaj želiš doseči, kakšno dnevno rutino želiš vpeljati, in jih prosi, da te pri tem podpirajo. Lahko se dogovorite, kako pogosto (npr. enkrat na teden) bodo preverili, kako ti gre.
3. Vzemi si dovolj časa
Navade ne moremo spremeniti čez noč. Znanstveniki so ugotovili, da za spremembo večine navad potrebujemo od nekaj tednov do nekaj mesecev, v povprečju pa dobrih 66 dni. To pomeni, da je pri spreminjanju navad ključna vztrajnost. Če se nisi pripravljen truditi več tednov, ti torej verjetno ne bo uspelo.
4. Bodi pozoren na neuspehe
Ko si za neko spremembo motiviran, se ti morda zdi, da jo boš zlahka dosegel. Potem pa pride dan, ko je v šolo noro stresno, se spreš z najboljšim prijateljem ali si preprosto utrujen. Skušnjava, da bi novo navado opustil, je velika in neuspeh pri ustvarjanju nove navade je le korak stran. Se mu boš uspel izogniti in vztrajati pri želeni spremembi? In če ti ne uspe? Lahko obupaš. Ali pa razmisliš, kaj je privedlo do neuspeha in poskušaš to v prihodnje preprečiti.
5. Bodi ravno prav strog do sebe
Če boš vsakič, ko boš namesto dobrih 8 ur spal samo 6 ur, našel izgovor (npr.: Prijateljica je res hotela klepetati z mano! Res sem se moral učiti! Ta film sem res moral pogledati do konca!), v svojo dnevno rutino ne boš vpeljal koristne navade, pač pa se boš uril le v iskanju izgovorov. Po drugi strani pa moraš vseeno ostati vsaj malo prilagodljiv. Čeprav želiš vsak dan hoditi na sprehod, si npr. lahko privoščiš počitek, če ste v šoli imeli športni dan, si bil zunaj s kolesom, ste bili s skavti v gozdu ali pa te boli grlo. Kdaj je nekaj izgovor, kdaj pa zdrava mera popustljivosti do samega sebe? Odvisno! Ti sam najbolje poznaš samega sebe, zato boš zase najlažje vedel, ali si do sebe večkrat prestrog ali preveč popustljiv. Če se kdaj ne moreš odločiti, pa za mnenje vprašaj koga od prijateljev.
Prispevek je bil najprej objavljen v reviji Najst (7/2024). Spremljaj Najst tudi na Facebooku, Instagramu in TikToku.