Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

440 ton zbrane in razdeljene hrane, ki bi sicer bila zavržena

Karlo Smodiš
Za vas piše:
Karlo Smodiš
Objava: 22. 11. 2024 / 12:39
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 22.11.2024 / 14:40
Ustavi predvajanje Nalaganje
440 ton zbrane in razdeljene hrane, ki bi sicer bila zavržena
Predsednik Nadškofijske karitas Maribor Branko Maček na tiskovni konferenci v četrtek, 21. novembra. Na daljavo se je novinarski konferenci priključil tudi generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. FOTO: Karlo Smodiš

440 ton zbrane in razdeljene hrane, ki bi sicer bila zavržena

»Karitas se na Vas, dobre ljudi, obrača v imenu družin in posameznikov, ki so se znašli v izjemno težkih življenjskih situacijah. Med njimi je tudi mamica samohranilka s tremi otroki, ki se bori za osnovno preživetje. Oče jih je zapustil in pustil dolgove, zaradi katerih ji grozi izguba doma. Kljub njeni delovni vnemi ne zmore pokriti stroškov za najemnino in položnice,« je za Družino povedal predsednik Nadškofijske karitas Maribor Branko Maček.

Veliko družin je v stiski

Maček je dejal, da se na Karitas največkrat obrnejo po pomoč družine in posamezniki, ki ne morejo poravnavati osnovnih položnic za nujne življenjske potrebščine (najemnina, elektrika, voda, ogrevanje, …) in druge sprotne obveznosti. Prihajajo brezposelni, ki prejemajo samo denarno socialno pomoč in otroške dodatke (pomoč prosijo predvsem delavci po kratkotrajni zaposlitvi, ki zaradi prekratke vključenosti v zaposlitev niso upravičeni do nadomestila, prav tako pa še ne prejmejo denarne socialne pomoči, tako so vsaj en mesec brez dohodka …), samozaposlenih, delavci tretjih dežel z družinami itd.

Na tanki meji preživetja

Na vrata Karitas potrkajo tudi zaposleni z minimalnim dohodkom, ki se le s težavo prebijajo iz meseca v mesec, in družine, ki le malenkost presežejo cenzus za uveljavljanje pravic socialnih transferjev. »Trenutno se najpogosteje srečujemo s prošnjami za kurjavo in topla zimska oblačila, z dolgovi za kurjavo iz pretekle sezone, opomini pred izvršbo. Po pomoč prihaja veliko upokojencev, ki se z nizkimi dohodki s težavo prebijajo iz meseca v mesec. Vse pogosteje opažamo, da imajo številni iskalci pomoči tudi težave s telesnim in duševnim zdravjem,« je nizal ugotovitve Maček.

Povečujejo se psihosocialne stiske

Poleg potrebe po materialni pomoči zaznavajo zelo veliko psihosocialno stisko. Zato skušajo nuditi pomoč v obliki informativnih, razbremenilnih ter svetovalnih razgovorov tudi prek dežurne telefonske številke. V sklopu izobraževanj prostovoljcev je bilo letošnje izobraževanje namenjeno prav temi pristopa in pomoči ljudem, ki so se znašli v duševni stiski. Za pomoč pa so oblikovali tudi ekipo terapevtov.

Skoraj 4000 prošenj letos samo na Nadškofijski karitas Maribor

Samo v okviru programa sprejemno-informacijske in svetovalne pisarne NŠKM so letos obravnavali že kar 3834 prošenj ljudi v stiski in do sedaj vključili v pomoč kar 2306 oseb. Izdali so že 1698 prehranskih, higienskih paketov, 982 paketov z oblačili ter drugimi humanitarnimi artikli. Rešili so 548 prošenj za finančno pomoč pri plačilu položnic za najosnovnejše življenjske potrebščine (elektrika, najemnina, ogrevanje, …).

Župnijske karitas so razdelile 299 ton hrane 12.543 ljudem

V mreži Župnijskih karitas (ŽK) mariborske nadškofije so razdelili dve dobavi hrane iz operativnega programa EU za materialno pomoč najbolj ogroženim v skupni teži 299 ton in drugo podarjeno humanitarno pomoč. Naveden ukrep doseže po sodelavcih in prostovoljcih ŽK preko 12.543 socialno najbolj ogroženih oseb na širšem mariborskem, koroškem in ptujskem področju.

440 ton donirane hrane

V okviru programa Donirana hrana (vključenih je 30 trgovin v Mariboru in okolici) so letos zbrali že 440,9 ton hrane. Ob vzpostavitvi mreže dnevnih prevzemov donirane hrane s strani Župnijskih karitas v Mariboru ter drugih socialnih ustanov ocenjujejo, da zgolj program Donirana hrana dnevno doseže in omogoča preživetje do 300 osebam.

V programu Ljudska kuhinja Betlehem je bilo letos vključenih kar 84 različnih oseb in razdeljenih 15.945 kosil oz. toplih obrokov hrane. V zadnjem času opažajo večje število mlajših oseb, v večini samskih moških, nekateri so tudi brezdomni, ki prosijo za navedeno pomoč.

Primež stisk ne pojenja

V vseh programih NŠKM (Ljudska kuhinja Betlehem, Ambulanta, Materinski dom Mozirje in Žalec, Zavetišče za brezdomne – sv. Martin, …) zaznavajo, da se je stiska pri mnogih še poglobila. V treh nastanitvenih enotah imajo v oskrbi 42 uporabnikov. Delo je zelo zahtevno, vendar so zadovoljni, ker na ta način nudijo konkretno pomoč s strokovnim spremljanjem.

Nalaganje
Nazaj na vrh