Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

30 nobelovcev v Rimu podpisalo mirovni poziv

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 11. 06. 2023 / 15:50
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 11.06.2023 / 16:58
Ustavi predvajanje Nalaganje
30 nobelovcev v Rimu podpisalo mirovni poziv
Nobelovka Nadia Murad bere mirovni poziv na Trgu sv. Petra. FOTO: Vatican Media

30 nobelovcev v Rimu podpisalo mirovni poziv

30 Nobelovih nagrajencev je v Rimu podpisalo mirovni poziv.

V besedilu so zapisali: »Naj se končajo oboroženi spopadi. Pozivamo: nikoli več jedrskega orožja in min! Nikoli več izgonov, etničnega čiščenja, diktatur, korupcije in suženjstva!« In še: »Zavezujemo se, da bomo očistili zemljo, omadeževano s krvjo zaradi nasilja in sovraštva, socialnega pomanjkanja in pokvarjenosti src. Na sovraštvo se bomo odzvali z ljubeznijo.«

Na trgu pred vatikansko baziliko je včeraj potekalo svetovno srečanje o človeškem bratstvu z naslovom »Not Alone«.

V imenu papeža Frančiška je na Trgu sv. Petra omenjeni poziv včeraj podpisal vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin, prebrala pa sta ga Nobelova nagrajenca za mir Nadia Murad in Muhammad Yunus, poroča spletni portal Vatican News. Na trgu pred vatikansko baziliko je sicer potekalo svetovno srečanje o človeškem bratstvu z naslovom »Not Alone«. Papež Frančišek se ga zaradi okrevanja v bolnišnici ni mogel udeležiti, zato je njegov predvideni govor prebral kardinal Mauro Gambetti, nadduhovnik papeške bazilike sv. Petra.

Nastopajoči na Trgu sv. Petra. FOTO: Vatican Media

Nobelovi nagrajenci so se pred tem sestali v stavbi »Cancelleria« v središču Rima, kjer so razpravljali o temi bratstva, in skupaj pripravili Izjavo o človeškem bratstvu. Slovesnost ob podpisu na Trgu sv. Petra so spremljali številni govori in glasbeni prispevki, v živo pa jo je prenašala italijanska televizija Rai Uno. V programu so sodelovali mnogi umetniki in glasbeniki, bogata so bila številna pričevanja – vse v duhu bratstva in okrožnice papeža Frančiška Vsi smo bratje.

Papežev nagovor je v njegovem imenu prebral kardinal Mauro Gambetti, nadduhovnik papeške bazilike sv. Petra. FOTO: Vatican Media

Pozdrav papeža Frančiška

Papež je v nagovoru, ki ga je v njegovem imenu prebral kardinal Gambetti, med drugim zapisal: »V našem svetu, ki ga razdirata nasilje in vojna, popravki in prilagoditve niso dovolj: le veliko duhovno in družbeno zavezništvo, ki izhaja iz src in se vrti okoli bratstva, lahko v središče odnosov ponovno postavi svetost in nedotakljivost človeškega dostojanstva.«

Bratstvo ne potrebuje teorij, temveč konkretna dejanja in skupne odločitve, ki iz njega naredijo kulturo miru.

Zato bratstvo ne potrebuje teorij, temveč »konkretna dejanja in skupne odločitve«, ki iz njega naredijo »kulturo miru«, je prepričan papež Frančišek. Vse ljudi dobre volje je znova povabil, naj se »ne utrudimo v imenu Boga ali v imenu vsakega moškega in ženske, ki hrepenita po miru, vpiti 'ne vojni'«.

Med podpisniki rimskega poziva so tudi nekdanji kolumbijski predsednik Juan Manuel Santos, dolgoletni kostariški predsednik Oscar Arias in voditelj države Vzhodni Timor Jose Ramos-Horta. Zaradi papeževe odsotnosti je bilo število udeležencev dogodka na Trgu sv. Petra precej manjše od sprva načrtovanega, in sicer okoli 10.000. Kot poroča spletni portal Vatican News, se je po podatkih policije parade ponosa za pravice spolnih manjšin, ki so jo približno ob istem času priredili na drugem bregu reke Tibere, udeležilo okoli 40.000 ljudi.

Nalaganje
Nazaj na vrh