26 let od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji
26 let od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji
Na današnji dan pred 26 leti so v Sloveniji potekale prve večstrankarske volitve po drugi svetovni vojni. Na njih je zmagala Demokratična opozicija Slovenije (Demos), ki je tako dobila pravico, da sestavi vlado. Osem mesecev pozneje, 23. decembra 1990, je sledil plebiscit o osamosvojitvi, 26. junija 1991 pa razglasitev samostojnosti.
Volitve v 240-člansko tridomno skupščino so potekale v več delih: 8. aprila 1990 so volivci izbirali 80 delegatov družbenopolitičnega zbora in 80 delegatov zbora občin, 12. aprila pa še 80 delegatov zbora združenega dela.
Volitev se je udeležilo 83,5 % volivcev, naj njih pa je s 54,8 %glasovi zmagal Demos, ki je premagal stranke, nastale iz političnih organizacij prejšnjega sistema. Stranke Demosa so dobile 47 sedežev, med njimi največ, 11 sedežev, SKD.
16. maja je bila na podlagi rezultatov volitev imenovana prva slovenska demokratično izvoljena vlada oziroma izvršni svet. 27-člansko vlado so sestavljale stranke koalicije Demos, njen predsednik pa je postal predsednik SKD Lojze Peterle. Peterle je ta položaj najprej ponudil predsedniku Demosa Jožetu Pučniku, vendar ga je Pučnik zavrnil.
Foto: splet