120 let cerkve v Šmartnem pri Litiji
120 let cerkve v Šmartnem pri Litiji
Prvi podatki o cerkvi so iz začetka 16. stoletja (leta 1522).
Cerkev v Šmartnem pri Litiji je ena večjih v Sloveniji
Sedanja cerkev je zgrajena v neogotskem slogu, na istem mestu kot prejšnja. Pozidali so jo v dveh letih, od leta 1899 do 1901, po načrtih arhitektov Jeblingerja iz Linza in Adolfa Wagnerja iz Gradca. Prejšnja cerkev je bila premajhna.
V času zidave je na gradbišču nove cerkve hkrati delalo 45 zidarjev, pomagalo je okrog 60 domačinov. Opeko za cerkev (1.050.000 kosov) so izdelali iz domače gline na obrobju Cerkovnika, kjer je stala opekarna z veliko pečjo.
Dobro polovico denarja za gradnjo so dobili iz zapuščine šmarskega dekana Josipa Burgerja (1800–1870), ostalo so prispevali župljani in dobrotniki. Kamnit glavni oltar, oba stranska oltarja v čast sv. Antonu in Brezmadežni Devici Mariji, prižnico in krstilnik je izdelal ljubljanski kamnosek Feliks Toman.
Poleti so prekrili streho cerkve
V nedeljo, 12. septembra, so se s slovesno mašo spomnili 120. obletnice posvetitve. Mašo je daroval nadškof Stanislav Zore, ki je tudi blagoslovil obnovo strehe na cerkvi in druga obnovitvena dela.
Oba zvonika so obnovili že pred leti. Streha cerkve je bila prekrita s prvotno kritino, zaradi česar je bila v zelo slabem stanju. Na mnogih mestih je zamakalo, zaradi česar je bilo ostrešje podvrženo vlagi. Tudi močnejši veter je odkrival dele strehe, nevarnost pa je pomenila tudi padajoča kritina. Usposobljeno podjetje je streho s pomočjo avtodvigala prekrilo poleti.
Več v reportaži v eni od prihodnjih tiskanih izdaj Družine.