Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

1094 orgel zbranih v knjigi

Za vas piše:
K. H.
Objava: 23. 09. 2018 / 21:25
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 26.09.2018 / 08:02
Ustavi predvajanje Nalaganje
1094 orgel zbranih v knjigi

1094 orgel zbranih v knjigi

Edo Škulj in Jurij Dobravec izdala izjemno monografijo vseh orgel v Sloveniji.

V letu evropske kulturne dediščine je izšla izjemna knjiga Orgle Slovenije. Glasbenika, duhovnik in muzikolog Edo Škulj in organist ter skrbnik podatkovne zbirke Ars organi Sloveniae Jurij Dobravec, sta desetletja dela združila in v knjigi predstavila vse orgle v državi. O vsakih orglah, ki stojijo v Republiki Sloveniji – zbrala sta jih 1094, stojijo in pojejo pa v cerkvah, muzejih, šolah in dvoranah – so v knjigi podatki o lokaciji, izdelovalcih, pomembnejših dogodkih in uporabi, poleg tega pa so orgle še na kratko opisane in prikazane s fotografijo. Več o knjigi Orgle Slovenije pa v eni od prihodnjih tiskanih številk Družine.


Predpremierno je Jurij Dobravec knjigo Orgle Slovenije predstavil na akademiji ob začetku 30. kongresa Mednarodne zveze izdelovalcev orgel ISO v dvorani Kazina (v nedeljo, 23. septembra).


Na 700 straneh - sedem stoletij orgelske kulture
»Orgle mnogi označujejo kot največje in najmogočnejše glasbilo: od starodavnih oblik vojaškega signalnega stroja, preko odmeva mogočnosti gotskih in baročnih katedral, do sodobnih koncertnih dvoran in multimedije. Slovenski narod je od vseh začetkov orgelski kulturi enakovreden sopotnik. Sedem stoletij dokumentirano. Plod te kulture je 1094 glasbil,« je zapisal Jurij Dobravec, ki je vse orgle tudi fotografiral. Vse fotografije so posnete v perspektivi obraza, ki jo pri orglah zaradi njihove namestitve v prostoru po besedah Dobravca le zelo redko izkusimo.

Uvode v knjigo na 700 straneh (tehta dobre tri kilograme!) sta poleg uvoda Eda Škulja, ki popelje bralca skozi zgodovinska obdobja in razvoja orgel, napisala tudi škof Jurij Bizjak ter akademik in skladatelj Lojze Lebič. Slednji je o orglah zapisal: »Kot da nad njihovo zvočnostjo bedi veliki genialni neznanec in se v njih odkriva svojevrsten kozmološki teizem: od prapoka in prakrika – ko se je vse začelo – preko znamenite paleolitske koščene piščali – ljubkosti pastirskih – vse do orgelskega bogastva renesanse baročnih improvizacij, zvočnega razkošja romantike do sodobnikov ...«


Celotno vsebino knjige je objavljena tudi na spletni strani www.orgle.si. »Verjameva,« pravita avtorja Škulj in Dobravec, »da bogata vsebina in inovativna oblika knjige z izjemnimi možnostmi spletnih strani spaja orgelsko preteklost v svetlo orgelsko prihodnost.«


Poleg fotografije in opisa orgel so tudi podatki o izdelovalcih ter pomembnejših dogodkih z orgalmi. Knjigi je ločeno dodan zemljevid krajev, osebno kazalo in legende, kar naredi knjigo še bolj pregledno.


Besedilo v knjigi na 700 straneh z bogatimi barvnimi, tudi celostranskimi fotografijami, se prepleta s QR kodami, kar kaže, da elektronski pripomočki postajajo stalni spremljevalci raziskovalnega in umetniškega dela

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh