Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

100 let blagoslova torjanske cerkve

Za vas piše:
K. C.
Objava: 28. 12. 2015 / 09:44
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:27
Ustavi predvajanje Nalaganje
100 let blagoslova torjanske cerkve

100 let blagoslova torjanske cerkve

V Turnišču so ta konec tedna praznovali stoletnico blagoslovitve župnijske in romarske cerkve Marije Vnebovzete.
V Turnišču so ta konec tedna praznovali stoletnico blagoslovitve župnijske in romarske cerkve Marije Vnebovzete. Somaševanje je vodil murskosoboški škof Peter Štumpf. V pridigi se je na kratko ozrl v zgodovino in med drugim poudaril, da se pri Mariji ne more nič zalomiti.

Ta konec tedna je bilo po vseh župnijah veselo. Najbolj slovesno pa je bilo pod Logom v Turnišču, kjer so na nedeljo Svete Družine, 27. decembra, praznovali 100 let blagoslovitve župnijske cerkve Marije Vnebovzete. Ob jubileju je mašo daroval murskosoboški škof Peter Štumpf.

Na kratko se je ozrl v zgodovino. Cerkev je 26. decembra 1915 blagoslovil častni kanonik in takratni lendavski dekan Florijan Strausz. Zaradi težkih razmer med prvo svetovno vojno pa je bilo potrebne veliko milosti in Marijine pomoči, da se je cerkev zgradila. Sledili so težki časi: od druge svetovne vojne do komunističen oblasti in zdajšnje krize v samostojni Sloveniji in Evropi.

Tako kot je nova torjanska cerkev naslonjena na staro, gotsko, in lahko sprejme več romarjev, tako je škof Štumpf nagovoril mlade, da se naslonijo na staro in se tako utrdi. »Med njima je soglasje, sozvočje, solidarnost prostora, saj iz ene prideš v drugo. V obeh kraljuje isti Gospod Bog. Obe imata isto Gospodarico, Mater Marijo.« V obeh so verniki tudi enako verovali, molili celo več kot zdaj mi in bili bolj hvaležni za malenkost, je poudaril škof. K Mariji pod Logom so prihajali prositi za pomoč doma in vere, zdaj pa se je po Štumpfovem mnenju Evropa izgubila.



»Prišli smo v čase, ki nas begajo. Kaj se nam obeta, ne vemo. Čeprav smo ljudje sposobni zapraviti zgodovino, domovino, državo ali pa celo skupnost držav, ima Bog svoje poti do človeštva. Bog nikoli ne obupa! Vsaka pot se enkrat začne in se enkrat tudi konča.«

Prihodnost bo prinesla novo, težko pot, je prepričan škof. Sveto leto usmiljenja pa je priložnost, da odpremo vrata domov, družin in srca Kristusu, kjer je varnost, je svetoval Štumpf.

Vir: SŠK
Foto: Tatjana Splichal, Karlo Smodiš

Kupi v trgovini

Novo
Neoprostljivo
Zgodovina
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh