Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Verouk na daljavo: izziv za ustvarjalnost

Za vas piše:
Jerca Polc
Objava: 14. 11. 2020 / 21:03
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 14.11.2020 / 21:44
Ustavi predvajanje Nalaganje
Verouk na daljavo: izziv za ustvarjalnost

Verouk na daljavo: izziv za ustvarjalnost

Kako s pomočjo tehnologije kateheti iščejo nove načine, da bi nagovorili otroke.

Jožef Poje snema kateheze za svoje veroučence. Posnetki so javno dostopni na Youtube kanalu župnije Brezovica. FOTO: zajem zaslona



Z drugim valom epidemije se je pred ekrane pomaknila tudi večina duhovnega življenja: maše so prek spleta, televizije in radia, skavti, zakonske in mladinske skupine pa »zoomajo«. Podobno je z veroukom, ki je za marsikaterega kateheta postal poseben izziv za iskanje kreativnosti.

Spomladi, ko so nas prepovedi srečevanj večjih skupin ujele nepripravljene, je veliko verouka in drugih oblik kateheze potekalo preprosto tako, da so kateheti naloge, gradivo, vprašanja in kvize nalagali na splet; povezava prek videokonference je bila za nekatere katehete in družine prevelik zalogaj. Zdaj je ta vidik laže izvedljiv, saj smo uporabe te tehnologije vsi že bolj vajeni, Slovenski katehetski urad pa za župnije pripravlja tudi usposabljanja za delo z digitalno tehnologijo. Tako nekateri zdaj izvajajo srečanja prek video povezav, drugi pa še vedno ostajajo pri samostojnem delu ob gradivu, ki ga pripravlja tudi SKU.


Simona Jeretina in s. Magda Burger skrbita za ustvarjalnost na Slovenskem katehetskem uradu. FOTO: Tatjana Splichal


Bolj ustvarjalni načini

Nekatere župnije so to priložnost izkoristile, da se povežejo s kom, ki deluje na drugem koncu sveta; v Šmartnem v Tuhinju se je birmanska skupina spoznala z misijonarko Ano Slivka, ki že 11 let deluje v Braziliji. V župniji Brezovica pa se je župnik Jožef Poje odločil, da bo svojo katehezo popestril z videoposnetki. Videokateheze konča s tem, kar sam rad počne: z jadralnim padalstvom. »Spomladi je bilo otrokom poslano sporočilo, kaj naj preberejo in na katera vprašanja o učbeniku naj odgovorijo. To je še vedno ohranjeno,« pravi. »A čutim, da je preveč neosebno, preveč 'birokratsko'. Želel sem otroke in mlade nagovoriti tako, da me lahko tudi vidijo, in tako je vzniknila ideja za kratke videoposnetke. Z njimi osvetljujem konkretno življenje tukaj in zdaj na podlagi svetopisemskih odlomkov, da najde Božja beseda mesto v našem življenju, da mi zanjo najdemo več razumevanja.«

Da birma ne bi bila slovo

Tudi p. Andraž Arko iz župnije Bežigrad se trudi katehezo za birmance in prvoobhajance čim bolj popestriti. »Birmansko pastoralo doživljam kot eno od večjih bolečin duhovniškega dela, predvsem zato, ker je za marsikoga birma – cinično rečeno – 'zakrament odpada od vere ali Cerkve'. Vse to je vodilo do tega, da sva s prijateljem začela pripravljati program za birmance, ki vključuje tudi mesečna srečanja za njihove starše,« je povedal. »Ta način je v okoliščinah korone mogoče vsaj delno prenesti na splet. Seveda ni enako kot v živo, prinaša pa mnoge nove izzive.« Predvsem pri spletnih srečanjih s prvoobhajanci pa mu pride prav tudi igralski talent.


P. Andraž Arko išče načine, da birma ne bi bila "zakrament odpada", pač pa začetek odraslega krščanskega življenja birmancev. FOTO: Tatjana Splichal


»Le izhod v sili«

Na SKU menijo, da je kateheza na daljavo izhod v sili. »Vsi katehiziranci (odrasli, starši, mladi, otroci) so pri katehezi na daljavo prikrajšani za medsebojne stike, medsebojno komunikacijo in skupinsko dinamiko živega občestva. Seveda pa je zanimiva izkušnja pogovora prek računalniških programov ta, da se moramo med seboj res do konca poslušati, da moramo počakati, da 'pridemo na vrsto', da je pogovor zato lahko kvalitetnejši. Žal pa frontalni način posredovanja vsebine vere, kakršen pride v poštev pri katehezi na daljavo, gotovo ni najboljši.« Kot najkvalitetnejši način dela označujejo kombinacijo srečanja prek spleta in osebnega dela, o katerem otrok nato poroča katehetu, priporočajo pa tudi, da je katehet v stiku s starši. »Vloga staršev je pri katehezi velika. Ne toliko, da pomagajo pri izpolnjevanju otrokovih domačih nalog, kolikor v tem, da otroku in mladim pokažejo, kaj njim življenje po veri zares pomeni,« je povedala s. Magda Burger.
_ _ _

*Celoten članek v Naši družini (46/2020), ki jo lahko prelistate TUKAJ.*

*Naša družina na facebooku TUKAJ.*
_ _ _

PREBERITE ŠE:

Komentar: Na daljavo

Novosti glede izvajanja verouka

V Črni na Koroškem verouk na daljavo

Priporočila za izvajanje verouka

Kupi v trgovini

Akcija
Čar novih tehnologij in transhumanizem : 115 vprašanj
Filozofija in esejistika
29,90€ 24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh