V nedeljo spletna premiera filma o Mešku
V nedeljo spletna premiera filma o Mešku
Meškova dediščina na filmskem platnu znova zaživi; prek podob njegovega literarnega sveta in skozi pripoved ljudi, ki jih je Meško s svojim življenjem in zgledom zaznamoval. FOTO: Studio Siposh
Studio Siposh, ki je pred leti že oral ledino in ponudil prvi slovenski film na platformi za množično financiranje Kickstarter, te dni – pravzaprav v nedeljo, 25. oktobra 2020, ob 20. uri – v sleherni dom prinaša vseslovensko premiero dokumentarnega filma Tihi večeri o Francu Ksavru Mešku (1874–1964), danes spregledanem biseru slovenske pisane besede. Film, kot pojasnjujejo avtorji, skozi tančico zaprašene zgodovine razkriva življenje in delo pisatelja, duhovnika in izjemnega domoljuba, ki ga nista zlomila preganjanje tujih oblasti in vojna vihra.
»Meškova dediščina na filmskem platnu znova zaživi; prek podob njegovega literarnega sveta in skozi pripoved ljudi, ki jih je Meško s svojim življenjem in zgledom zaznamoval,« je zapisano v napovedniku prve spletne premiere slovenskega filma, ki si jo bo v nedeljo zvečer možno ogledati TUKAJ. »V Studiu Siposh smo želeli odgovoriti na aktualne izzive na področju ustvarjanja, umetnosti ter srečevanja in druženja ob njej. Zato smo poiskali način, da nekaj strani naše zgodbe o filmu Tihi večeri razkrijemo ljubiteljem filma. Z veseljem pričakujemo dan, ko se bomo srečali na projekcijah in si v živo izmenjali vtise, do takrat pa bo vaša dnevna soba tudi naša dvorana – še posebej v nedeljo, 25. oktobra 2020, ob 20. uri,« nagovarjajo snovalci filma.
Iz zakulisja snemanja filma. FOTO: Studio Siposh
Po Smeju, Vovku, Grozdetu - Meško
Dokumentarno-igrani film Tihi večeri sta pravzaprav dva filma v enem: življenjska zgodba Franca Ksavra Meška, obogatena z njegovimi literarnimi junaki, ki oživijo in gledalca ponesejo v avtorjev domišljijski svet. Igrani prizori so v združeni obliki poznani tudi kot večkrat mednarodno nagrajeni kratki mladinski film Onkraj poljan. Kot so zapisali ustvarjalci filma, potopitev med davno zapisane vrstice podkrepita še odlična avtorska glasba, pod katero se je podpisal Tim Žibrat, in dih jemajoči posnetki naravnih lepot.
Film, pri njem je sodelovalo 200 ljudi, je zadnji dve leti nastajal v produkciji Studia Siposh pod režijsko in producentsko taktirko Davida Sipoša; scenarist dokumentarnega filma je Rok Andres, igranega pa Matjaž Feguš. Ekipa Studia Siposh je v želji skozi privlačne zgodbe ponesti do gledalcev bogato slovensko dediščino prednikov že ustvarila filme o škofu Janezu Frančišku Gnidovcu (Pastir, 2015), škofu Jožefu Smeju (Kaplja na vedru, 2016), škofu Antonu Vovku (Goreči škof, 2017), mučencu Alojziju Grozdetu (Srce se ne boji, 2019) in film Kresnik: Ognjeno izročilo (2014), ki je bil tudi prvi slovenski film na platformi za množično financiranje Kickstarter.
Film v osnovi ni biografski
»Franc Ksaver Meško me spremlja že od malega, povezana sva po krvni liniji, je namreč moj praprastric po očetovi strani. Seveda se o njem doma nismo pogovarjali vsak dan, je pa bil vsaj v zavesti babice in očeta družinski ponos, da je bil naš prednik duhovnik in pisatelj. V šoli se o njem nismo učili, tudi kje drugje nisem slišal o njem,« je v pogovoru za Družino pojasnil režiser David Sipoš in dodal: »Meško je bil plodovit pisatelj. Pisal je črtice, pripovedi, pesmi, tudi dramatiko. Nekateri njegovo literaturo označujejo za večerniško, češ v stilu tistega časa, ni pa toliko izstopajoča, da bi ostala v literarnem kanonu do danes. Mislim pa, da je za to, da ga danes ne beremo v šolah, kriv predvsem šolski sistem, ki ga je že zdavnaj izločil iz pisateljskih vrst.«
O filmu pa je režiser povedal: »Film v osnovi ni biografski, ne sprehodimo se natančno po vseh krajih, kjer je služboval, ne po obdobjih življenja. Skozi film Meška 'začutimo': kaj ga je navduševalo, kako je razmišljal, kaj so mu pomenili preprosti kmečki ljudje, njihove vsakdanje težave, kako je doživljal vasi, naravo … Imel je pretanjen čut za opazovanje okolice. Po svoje je bil samotar, kadar je pisal, je hotel imeti svoj mir, hkrati pa je potreboval ljudi okrog sebe, iz pogovorov z njimi, iz njihovih življenj je črpal snov za pisanje.«
PREBERITE ŠE:
"Saj je vsako življenje tudi roman"
Vseslovenska premiera filma Tihi večeri