Romanje zaupanja na Zemlji
Romanje zaupanja na Zemlji
Evropsko srečanje mladih (ESM), ki ga vsako leto pripravlja Skupnost bratov iz Taizéja, bo letos prvič gostilo mesto Basel, ki leži na tromeji med Švico, Nemčijo in Francijo. Približno 20.000 mladih iz Evrope in drugih celin bo tako lahko prebivalo v vseh treh državah. Tako bodo lahko doživeli edinstveno izkušnjo sobivanja treh različnih narodov v mestu in okolici ter spoznavali raznolikost kultur, jezikov in kulinarike.
Mladi se bodo med 28. decembrom 2017 in 1. januarjem 2018 združili na postaji Romanja zaupanja na Zemlji.
Naslov predlogov, ki jih je letošnje leto za mlade pripravil brat Alois, prior skupnosti, je Neizčrpno veselje, s katerim brat Alois spodbuja, da mladi iščejo vire svojega resničnega veselja in da ga z drugimi delijo. Seveda pa spodbuja tudi k edinosti med kristjani: da bi bila ta povezanost znamenje in spodbuda za oblikovanje miru med vsemi ljudmi.
V Basel roma tudi slovenska mladina
V organizaciji Skupnosti katoliške mladine se bo srečanja v Baslu udeležilo 270 mladih iz Slovenije. Tik pred odhodom se bodo srečali pri maši, ki jo bo 27. decembra, ob 19.45 na Brezjah v Slovenskem Marijinem narodnem svetišču ob somaševanju z drugimi brati duhovniki daroval ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik.
Program Evropskega srečanja mladih
Program srečanja v Baslu bo osredotočen na tri molitve dnevno: zjutraj v eni od župnij, ki sodelujejo pri srečanju, opoldanske po večjih cerkvah v središču mesta. Med večernimi molitvami bo brat Alois nagovoril vse zbrane. Vsako jutro bodo mladi sodelovali v življenju krajevnih krščanskih občestev, popoldne pa se bodo udeležili najrazličnejših delavnic. Pripravljeno bo narodno srečanje za vse romarje iz Slovenije, na katerem bodo mladi razmišljali o prenosu svoje izkušnje ESM-ja v svoje lokalno okolje. Koledarsko leto se bo končalo z molitvijo za mir, kateri bo sledil »Festival narodov«, ki ga mladi iz različnih držav oblikujejo sami. Prvi dan novega leta bodo mlade na kosilu gostile družine, ki je običajno obarvan z njihovimi tradicionalnimi jedmi in običaji.
Stik z drugo kulturo in sovrstniki
Namen srečanja je, da mladi v družbi vrstnikov iz Evrope izkusijo ekumenski duh, se z vrstniki pogovarjajo o svoji veri ter pri skupnih molitvah (ponovno) odkrijejo pomen zbranosti in tišine. Bivanje pri družinah mladim omogoča neposreden stik z življenjem in kulturo svojih gostiteljev. Na podlagi te izkušnje mladi tudi v svojih lokalnih okoljih sami ustvarjajo priložnosti za srečevanje med mladimi.
Preberite tudi:
Papeževa in patriarhova pohvala taizejskemu srečanju