Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Pravoslavje v Carigradu o Ukrajini in škofovskem koncilu

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 05. 03. 2014 / 08:35
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:14
Ustavi predvajanje Nalaganje

Pravoslavje v Carigradu o Ukrajini in škofovskem koncilu

Patriarh Kiril očitno želi zagotovilo, da Ukrajina ostane »kanonično ozemlje« ruskega pravoslavja.

»Sinaksa« vseh duhovnih voditeljev pravoslavne cerkvene družine, ki jo je ekumenski patriarh Bartolomej I. sklical letošnjega 9. marca, naj bi se pričela že jutri, pravoslavni voditelji pa naj bi o žgočih vprašanjih razpravljali tri dni. Včeraj in danes v Fanarju zasedajo različne pripravljalne komisije.

V preteklih dneh je bila dejanska izvedba vsepravoslavnega srečanja znova pod vprašajem. Romunski patriarh Daniel Ciobotea je zahteval, da je potrebno razkol v Cerkvi Češke in Slovaške urediti še pred začetkom sinakse. S tem namenom je Bartolomej v Carigrad povabil predstavnike čeških disidentov, toda pogovori 1. marca letos niso obrodili želenih sadov.


Predvsem pa je obstajala še nevarnost, da se zaradi krize v Ukrajini srečanja ne bo udeležil moskovski patriarh Kiril I., kar bi izvedbo sinakse dejansko onemogočilo. Namesto tega so začetek konference prestavili na četrtek in s tem zasedanje podaljšali za en dan.Kot je slišati iz Fanarja, se ruska pravoslavna Cerkev ob popolnem političnem obglavljenju Ukrajine od Moskve boji silovitega odziva na že obstoječa prizadevanja, da bi v Kijevu ustanovili »Moskve svobodno«, povsem samostojno avtokefalno Cerkev. Potem ko so po padcu vzhodnega bloka v Ukrajini že razglasili kar dve ukrajinski neodvisni pravoslavni Cerkvi (kijevsko patriarhalno Cerkev in avtokefalno Cerkev iz leta 1921), se je tudi doslej Moskvi zvesta avtonomna ukrajinska Cerkev po odstavitvi metropolita Volodimirja Sabodana znašla v nekakšni »cerkveni luknji«.

Patriarh Kiril tako želi na sinaksi zagotoviti privolitev svojih sobratov, da bi Ukrajina tudi vnaprej v cerkvenem smislu ostala »kanonično ozemlje« ruskega pravoslavja, poročajo iz Fanarja.

Po navedbah medijev naj bi bila osrednja tema srečanja sicer priprava vsepravoslavnega koncila za let0 2015. Prvi predlogi za tovrstni koncil so se pojavili že v začetku 60. let prejšnjega stoletja, v obdobju drugega vatikanskega cerkvenega zbora.

Vir: Kathpress

Foto: splet

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh