Papež: naj Sveti Duh ne zapusti sinodalne dvorane
Papež: naj Sveti Duh ne zapusti sinodalne dvorane
V Vatikanu se je včeraj začelo zasedanje izredne škofovske sinode o Amazoniji z naslovom »Nove poti za Cerkev in celostno ekologijo«. V kratkem spontanem nagovoru je papež Frančišek zbrane udeležence povabil k boljšemu razumevanju amazonskih ljudstev in k bolj premišljenemu odnosu do staroselskih kultur v Amazoniji.
Začetek tritedenskega zasedanja so zaznamovali neobičajni plesi in pesmi pri grobu sv. Petra v vatikanski baziliki, nato pa se je skoraj 300 udeležencev sinode v procesiji skupaj s papežem odpravilo v sinodalno dvorano. Do 27. oktobra bodo razpravljali o raznolikih izzivih za Cerkev na območju »zelenih pljuč sveta«, pozneje pa bodo v Vatikanu objavili papeževo posinodalno spodbudo kot nekakšen pastoralni »zemljevid« za Amazonijo.
Štiri razsežnosti sinode
Kot je na začetku srečanja dejal papež Frančišek, ima sinoda za Amazonijo štiri razsežnosti: pastoralno, kulturno, družbeno in okoljevarstveno: »Pastoralna razsežnost je najpomembnejša, saj iz nje vse izhaja. S krščanskim srcem se soočamo s stvarnostjo Amazonije in jo gledamo z očmi Jezusovih učencev.« Po papeževih besedah »nevtralni, aseptični pogled« namreč ne obstaja, vedno ga nekaj pogojuje, toda: »Naša izbira je izbira učencev … Stvarnosti Amazonije se približujemo z očmi učencev in tudi misijonarjev. Približujemo pa se po prstih, v spoštovanju njihove zgodovine, kultur in njihovega načina življenja.« Staroselska ljudstva morajo biti »protagonisti svoje zgodovine«, je poudaril prvi papež iz Latinske Amerike v zgodovini Katoliške cerkve. »In približujemo se jim brez ideoloških kolonizacij, ki so danes tako pogoste. Približujemo se jim brez podjetniške vneme, s katero bi želeli uveljaviti vnaprej pripravljene programe za razlago zgodovine in kulture amazonskih ljudstev – ne. Če Cerkev pozabi, kako naj se približa določenemu ljudstvu, potem je njena inkulturacija neuspešna, kajti nekatera ljudstva so potem še manj cenjena in spoštovana.«
Neprimeren komentar o perjanici
Mnoge staroselske kulture v Latinski Ameriki, tudi v Argentini, je pojasnil papež, zelo trpijo, ker jih »civilizirani ljudje« označujejo kot barbare in kot drugorazredne. Ravno včeraj je slišal nekoga, ki se je v šali pritoževal nad predstavnikom staroselskega ljudstva z indijansko perjanico, udeležencem svete maše ob odprtju sinode. »Povejte mi, prosim, kakšna je razlika med perjanico in biretom, ki ga nosijo nekateri uradniki v vatikanskih uradih?« Za to pripombo je bil papež deležen močnega aplavza (pripomba pa je poskrbela tudi za malce zadrege v sinodalni dvorani).
Glavno vlogo ima Sveti Duh. Ne vrzite ga iz sinodalne dvorane!
Staroselska ljudstva bi morali razumeti in jim služiti, tako, da hodimo po sinodalni poti. Sinoda ni parlament, ni dokazovanje, kdo ima večjo moč nad mediji in na spletu … Sinoda pomeni hoditi skupaj z navdihom in vodstvom Svetega Duha. Sveti Duh ima glavno vlogo na sinodi. »Prosim vas, ne vrzite ga iz sinodalne dvorane,« je zbrane udeležence nagovoril papež Frančišek: »Dopustiti moramo, da se Sveti Duh razodene na tem zasedanju.«
Instrumentum laboris je le izhodišče
Osnova za sinodo, delovni dokument oz. »Instrumentum laboris« je bil v zadnjih mesecih deležen številnih kritik. Papež ga je včeraj imenoval kar »mučeniški dokument«, saj je »namenjen uničenju« in služi »le kot izhodišče, da pripravimo pot Svetemu Duhu. Navzočnost Svetega Duha pa bo rodovitna, če bodo udeleženci sinode dovolj molili, je prepričan sveti oče. Udeležba na sinodi je vstop v proces, cerkveni procesi pa imajo določeno zahtevo: zanje je treba skrbeti kot za otroka … Potrebujejo toplino skupnosti, toplino Matere Cerkve. Pomembno je ohranjati držo spoštovanja in skrbeti za bratsko ozračje.
Frančišek je še napovedal, da bo po vsakim štirim govorom sledil nekajminutni odmor: »Nekdo me je posvaril, da je to nevarno, saj bi ljudje lahko zaspali. Toda na sinodi o mladih smo doživeli ravno nasprotno: udeleženci so spali med govori in se zbudili, ko je bila tišina …« Papež se je na koncu zahvalil vsem, ki so pomagali v pripravi na sinodo, namesto običajne prošnje, naj molijo zanj, pa je udeležence sinode povabil: »Prosim vas, ne izgubite smisla za humor!«
Vir: Kathpress / Radio Vatikan / Radio Ognjišče
Foto: Vatican News