Papež na Kvirinalu o več možnostih za mlade
Papež na Kvirinalu o več možnostih za mlade
Papež Frančišek jeminulo soboto obiskal italijanskega predsednika Sergia Mattarello. Mednagovorom v predsedniški palači na Kvirinalskem griču je sveti oče izrekelpohvalo prizadevanjem Italije v begunski krizi, obenem pa je ponovil svoj pozivk večjim možnostim zaposlovanja za mlade. Za to potrebna finančna sredstva nebi smela biti porabljena za različne sumljive naložbe, je dejal papež.Zagotovljeno delo in politična podpora družinam sta pogoja za rast in stebreskupnega bivanja. Kot je še dejal sveti oče, so nujno potrebni tudi boljšiodnosi med državljani in državnimi ustanovami.
Predsednik Mattarella jev svojem nagovoru podprl pariški podnebni sporazum ter dejal, da ekologija insocialno ravnanje hodita z roko v roki. Po njegovih besedah bi moralo bitiokoljevarstvo prednostna naloga za politično odgovorne, je pojasnil italijanskipredsednik in opozoril tudi na papeževo okoljsko okrožnico Hvaljen, moj Gospod. Nato je pozval italijansko politiko, naj siprednostno prizadeva za socialno pravičnost in družbeno stabilnost. Krizazaposlovanja v Italiji že ogroža narodovo prihodnost.
Papež Frančišek je dejal, da seItalija sooča z enakimi težavami kot vsa Evropa: s terorizmom, migracijo inbrezposelnostjo. Država pa bi lahko zahvaljujoč svojim »preobilnim duhovnimizvirom« te izzive spremenila v priložnosti. Odgovor Italije na begunsko krizo ima»prvotni izvir v krščanski veri, ki prežema značaj Italijanov«. Zelo malo državpa se je sposobnih samih soočati s pojavom migracije, je pojasnil Frančišek. Zato je potrebno »široko in učinkovito mednarodno sodelovanje«.
»Z upanjem zrem na Italijo«, jedejal sveti oče. To upanje temelji na »hvaležnem spominu na očete in dede, kiso tudi moji, kajti moje korenine so prav v tej deželi«, je v Argentini rojenipapež namignil na izvor svoje družine iz italijanske pokrajine Piemont.
V odnosu med državo in Cerkvijo vItaliji je Frančišek z izrazom svojega predhodnika Benedikta XVI. pohvalil »pozitivnolaičnost«. Zahvaljujoč zaupnemu sodelovanju in obenem strogemu razločevanjupristojnosti sta obe strani v »odličnih medsebojnih odnosih«. Od tega pa imajokorist tako posamezniki kot tudi celotna narodna skupnost.
Italija nosi »breme in čast«, da jena njenem ozemlju sedež vodstva katoliške Cerkve, je dejal papež. Njegovpoložaj ne bi bil mogoč »brez velikodušne razpoložljivosti in sodelovanjaitalijanske države«, je priznal. Obratno pa Italija v katoliški Cerkvi vednonajde »najboljšega zaveznika« za rast in razvoj družbe.
Z obiskom na Kvirinalu se je papežFrančišek odzval na Mattarellov obisk v Vatikanu aprila 2015. Po 25-minutnempogovoru na štiri oči sta se papež in italijanski predsednik odpravila v kapeloKvirinalske palače in nekaj trenutkov v tišini molila. Po nagovorih, ki so jimprisluhnili tudi številni člani kabineta italijanske vlade, sta voditelja navrtu predsedniške palače pozdravila okoli 200 otrok z italijanskih potresnihobmočij.
Vir: Kathpress
Foto: VR / AP