Papež med staroselskim ljudstvom Mapuče
Papež med staroselskim ljudstvom Mapuče
Papež Frančišek je Čilence pozval k edinosti ter obsodil sleherno obliko nasilja v boju za priznanje. »Nasilje najpravičnejšo stvar spreminja v laž«, je dejal med včerajšnjim bogoslužjem za napredek ljudstev na letališču čilskega mesta Temuco. »Ne moremo zahtevati priznanja, tako da uničujemo drugega«, je opozoril Frančišek. Temuco leži sredi območja ljudstva Mapuče in tamkajšnji staroselci že leta polnijo prve strani čilskih časnikov z novicami o gladovnih stavkah, cestnih zaporah in posameznih nasilnih dejanjih v boju za svoje pravice. Tudi drugi dan papeževega obiska v Čilu je bil v pokrajini Aravkanija zaznamovan z netenjem požarov, tokrat na dveh helikopterjih in šestih kapelicah.
V začetku nagovora, ki je bil večkrat prekinjen z bučnim aplavzom, je papež pozdravil okoli 300.000 ljudi v jeziku ljudstva Mapuče. Nato je občudoval lepoto pokrajine, bogate z gorami, gozdovi in rekami: tu je preprosto v vsakem bitju videti Božjo roko, je dejal Frančišek, ob tem pa obsodil »krivice stoletij«, ki jih ves čas trpijo staroselski prebivalci in drugi narodi v Čilu.
Frančišek je spregovoril tudi o spornem prizorišču včerajšnjega bogoslužja. Na območju letališča Maquehue je čilska vojska v obdobju Pinochetove diktature mučila nedolžne žrtve. »To sveto mašo obhajam za vse, ki so trpeli in umrli, ter za tiste, ki vsak dan na ramenih nosijo težo mnogih krivic. Pred tolikšno bolečino lahko le molčimo«, je dejal vidno ganjeni papež in zbrane povabil k minuti molka.
Izhajajoč iz evangelija, v katerem Jezus prosi enosti med učenci, je sveti oče prosil za edinost med čilskimi ljudstvi. Enosti pa ne smemo enačiti z enakostjo ali uniformiranostjo. Razlik ne smemo prikrivati ali izničevati. »Bogastvo dežele se rodi prav iz dejstva, da zna vsak njen član deliti svojo modrost z drugimi«, je pojasnil Frančišek. Kako to deluje, je bilo videti med obredom, ko so predstavniki ljudstva Mapuče s tradicionalnimi glasbili sooblikovali bogoslužje.
Enost je »spravljena različnost«, je nagovor nadaljeval papež, v kateri moramo opustiti logiko, »ki verjame, da obstajajo višje in nižje kulture«. Enost lahko dosežemo le s solidarnostjo, »edinim orožjem proti 'izsekavanju' upanja«, je pojasnil.
Obstajata pa dve obliki nasilja, ki spravne in povezovalne procese »na koncu koncev bolj ogrožata kakor spodbujata«, je opozoril Frančišek in ob tem navedel »sklepanje 'lepih' sporazumov, ki se nikoli ne uresničijo«. Tudi to je nasilje, ker uničuje upanje. Na drugo mesto je sveti oče postavil potrebo po zagovarjanju dejstva, »da kultura vzajemnega prepoznavanja ne more temeljiti na nasilju in uničenju, ki končno zahtevata ceno človeških življenj«. »Ne moremo zahtevati priznanja tako, da ponižujemo drugega, saj to povzroči še večje nasilje in razdeljenost.«
Po slovesnem bogoslužju je papež Frančišek v Temucu obedoval z osmimi predstavniki staroselcev z območja Aravkanije, ljudstva Mapuče, ter drugimi prebivalci te pokrajine, med njimi tudi z žrtvijo nasilja na tem območju in migrantom s Haitija. Obiskovalce je gostila cerkvena ustanova »Casa Madre de Santa Cruz«, le nekaj kilometrov oddaljena od letališča Maquehue.
Papež si je želel srečati prebivalce te čilske pokrajine, ki je najrevnejša v državi in jo že stoletja pesti ozemeljski spor z ljudstvom Mapuče. Svetega očeta je med obedom spremljal škof iz Temuca, Hector Eduardo Vargas Bastidas. Po kosilu je papež molil v kapeli »Doma Matere presvetega križa« in pozdravil 40 redovnic, ki tam prebivajo.
Vir: Kathpress / RV
Foto: RV / EPA / Vatican News / Facebook
Preberite tudi:
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/%C2%BBpapez-francisek-se-bo-v-cilu-in-peruju-pocutil-kot-doma%C2%AB
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/francisek-v-strahu-pred-vrnitvijo-jedrskega-orozja
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/papez-prispel-v-cile
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/papez-cilske-politike-spodbudil-k-demokraciji
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/masa-v-santiagu-in-srecanje-s-posvecenimi-osebami
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/francisek-prisluhnil-zrtvam-spolnih-zlorab-v-cilski-cerkvi