Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

P. Anselm Grün: v času koronakrize ne odrivajmo čustev

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 24. 03. 2020 / 09:11
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 12.05.2020 / 09:36
Ustavi predvajanje Nalaganje
P. Anselm Grün: v času koronakrize ne odrivajmo čustev

P. Anselm Grün: v času koronakrize ne odrivajmo čustev

Nova knjiga benediktinskega patra: »Karantena! Navodila za uporabo«.

Foto: arhiv Družine (T.S.)

Benediktinski pater in avtor številnih knjižnih uspešnic Anselm Grün ljudem svetuje, naj ob omejitvah izhoda zaradi epidemije koronavirusa svojih čustev ne odrivajo na stran. »Gotovo se bodo pojavila najrazličnejša čustva, ki pa se jih lotimo z radovednostjo,« je priljubljeni redovnik povedal v pogovoru za nemško katoliško agencijo KNA. Kot je pojasnil, moramo razumeti smisel svojih čustev: jeza nam recimo kaže, da je neka oseba prestopila meje drugega človeka. »Če želim zdaj to jezo spremeniti v nekaj drugega, to pomeni: potrebujem tudi čas sam zase.«

P. Grün je napisal novo knjigo, ki bo v četrtek izšla pri založbi Herder-Verlag v Freiburgu, zaenkrat le v elektronski obliki, naslov knjige pa je »Karantena! Priročnik za uporabo« (»Quarantäne! Eine Gebrauchsanweisung«), s podnaslovom »Tako bo doma uspelo mirno sožitje« (»So gelingt friedliches Zusammenleben zu Hause«). Benediktinski pater kot menih dobro pozna težave skupnega življenja za štirimi stenami. Njegov red pa je v več kot 1.500 letih našel primerno ravnotežje med bližino in oddaljenostjo, »tako da si ljudje ne grejo na živce. Naučili smo se, da se umaknemo v svojo celico, da torej najdemo kotiček, kjer se počutimo varne.«

Glede številnih služb, ki jih ljudje, če je le mogoče, v tem času opravljajo od doma, avtor več kot 300 knjižnih naslovov meni, kako obstaja nevarnost, da se v tem primeru službeno in družinsko življenje lahko med seboj preveč pomešata. »Potrebne so jasne meje in časovni razpored, v katerem opravljamo delo, in prosti čas za družino. Nujno je treba, da to strogo ločimo med seboj.«

Trenutna koronakriza bo pokazala, ali bo zmagala sebičnost ali bo ta čas pripomogel k bolj solidarnemu sobivanju, meni p. Grün. Kot opaža, si zdaj veliko ljudi med seboj nesebično pomaga. In prepričanje »Varujem sebe, da s tem varujem druge« je dejanje nesebične ljubezni do bližnjega. »Solidarnost je dobila novo vrednost. Ko to začutim, vse skupaj postane smiselno.« Če pa človek v tem ne najde smisla, lahko postane nasilen.

Že pred okoli dvema tednoma je p. Grün na družbenem omrežju Facebook komentiral dogajanje zaradi koronakrize in je ljudem v karanteni svetoval, naj to obdobje izkoristijo kot »duhovni trening«. Nemški menih je spomnil tudi na povezavo med karanteno in postom (v latinščini »quaresima«). Oba izraza se navezujeta na številko 40: »Ladje, ki so prevažale kužne bolnike, 40 dni niso smele zapeljati v pristanišče.«

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Akcija
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€ 34,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh