Ob zamolčanju zlorab odstavitev pristojnih škofov
Ob zamolčanju zlorab odstavitev pristojnih škofov
Katoliške škofe ob neprimerni obravnavi primerov spolnih zlorab po novem čaka odstavitev s škofovskega položaja. Papež Frančišek je minulo soboto objavil apostolsko pismo, ki predvideva umik škofa, če je ta »nemaren pri obravnavi primerov spolnih zlorab nad mladoletnimi in še posebej med ranljivimi odraslimi«.
Papež takšno ravnanje škofov označuje kot »težke primere«, zaradi katerih so škofje po Zakoniku cerkvenega prava lahko odstranjeni iz cerkvenih služb. Nova pravila so objavljena v obliki pisma motu proprio z naslovom »Kakor ljubeča mati« (Come una madre amorevole), v veljavo pa stopijo 5. septembra letos.
Skrb in zaščita najšibkejših je naloga celotne Cerkve, še posebej pa njenih pastirjev, v novem odloku piše papež Frančišek. Kot poročal Radio Vatikan, je želel sveti oče natančno določiti, kateri prekrški škofov sodijo med »težke primere«, zaradi katerih lahko izgubijo vodilni položaj v Cerkvi; poleg nemarne obravnave spolnih zlorab je med njimi denimo tudi posedovanje otroškega pornografskega materiala. Pred Frančiškom je nekatere »težke primere« natančneje določil že njegov predhodnik Benedikt XVI.
V novem dokumentu je zapisano, da do izgube škofovskega položaja lahko vodi tako napačno ravnanje kot tudi neodzivnost škofov na nepravilnosti v škofiji, tudi če škofa ob tem ne bremeni »težka moralna krivda«. Seveda pa mora biti krivda objektivna, torej dokazljiva, je še zapisano v apostolskem pismu. Pri zlorabi mladoletnikov zadošča, da se ugotovi pomanjkanje skrbi in zaščite.
Za škofe sta pristojni vatikanska Kongregacija za škofe ali pa Kongregacija za misijone, za redovne predstojnike, provinciale in opate, pa Kongregacija za redove. Te vatikanske ustanove obravnavajo morebitne pritožbe in po razpravi odločijo o tem, ali naj škof ali redovni predstojnik v 15 dneh po odločitvi napove svoj odstop. Kongregacija za nauk vere pri teh postopkih ne sodeluje, ukvarja se z neposrednimi primeri zlorab, ne pa tudi z napačnim ravnanjem pri njihovi obravnavi. Končna odločitev je v rokah papeža, ki se pred tem posvetuje s skupino cerkvenih pravnih izvedencev.
Vir: Kathpress
Foto: arhiv Družine (O.N.) / Fotografija je ilustrativna.