Prižig lučk na slovenskem božičnem drevesu v Vatikanu
Prižig lučk na slovenskem božičnem drevesu v Vatikanu
FOTO: Sabina Šegula
V Vatikanu bodo danes popoldne slovesno prižgali lučke na slovenski smreki, ki v letošnjem letu krasi Trg sv. Petra. Dogodka se bo kot predstavnik Katoliške cerkve v Sloveniji udeležil mariborski nadškof metropolit in podpredsednik Slovenske škofovske konference msgr. Alojzij Cvikl, ki je davi že daroval sveto mašo v kapeli svetega Sebastijana v baziliki sv. Petra. Svete maše so se udeležili tudi predstavniki slovenske vlade, ki so danes na obisku v Vatikanu, med drugimi zunanji minister Anže Logar, minister za kmetijstvo Jože Podgoršek in državna sekretarka na ministrstvu za kulturo, Ignacija Fridl Jarc.
Ob 16. uri in 30 minut bo na Trgu sv. Petra tradicionalno odprtje jaslic in razsvetlitev božičnega drevesa, ki prihaja iz kočevskih gozdov. Papež Frančišek bo v avdienco sprejel delegaciji iz občine Castelli in Kočevja ter predstavnike slovenske vlade.
Slovesnost odprtja jaslic in razsvetlitve božičnega drevesa bosta vodila kardinal Giuseppe Bertello in škof Fernando Vérgez Alzaga, predsednik in glavni tajnik Governatorata Mestne države Vatikan.
Dogodek lahko v živo spremljate preko uradnih kanalov Svetega sedeža:
YouTube – slovenski program Vatican News
Vatican News – slovenska redakcija
Facebook profil
Ministra Logar in Podgoršek v Vatikanu tudi na pogovorih
Zunanji minister Anže Logar in minister za kmetijstvo Jože Podgoršek se bosta danes v Vatikanu ločeno pogovarjala z visokimi vatikanskimi predstavniki; minister Logar bo imel tudi nagovor na slovesni osvetlitvi božičnega drevesa.
Kot poroča STA, ima vodja slovenske diplomacije na programu pogovore z vatikanskim »zunanjim ministrom« nadškofom Paulom Gallagherjem, po napovedih pa bodo govorili o aktualnih razmerah v Evropi in svetu s poudarkom na humanitarnih vprašanjih, zaščiti najranljivejših družbenih skupin, pomenu boja proti revščini in zagotavljanju trajnostnega razvoja.
Minister za kmetijstvo naj bi se po napovedih srečal z visokim predstavnikom vatikanskega urada za področje hrane in naravnih virov.
Nadškof Cvikl: pustiti moramo, da se Bog dotakne naših src
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je v mašnem nagovoru spomnil na podobno slovesnost izpred 24 let, ko je božično drevo iz Slovenije prvič krasilo Trg sv. Petra. Tokratno sveto mašo je obhajal na oltarju, pod katerim počiva telo sv. papeža Janeza Pavla II., katerega 100. obletnico rojstva smo letos obhajali. Janez Pavel II. je bil po nadškofovih besedah tesno povezan z življenjem Cerkve na Slovenskem, saj je našo domovino kot papež obiskal kar dvakrat. Obenem je spremljal naša prizadevanja za samostojnost in jo ob razglasitvi tudi prvi priznal.
Nadškof Cvikl je spomnil tudi na »rajnega nadškofa dr. Alojzija Šuštarja, ki je bil s svojim moralnim in verskim življenjem in svojimi neštevilnimi povezavami ena ključnih osebnosti v času osamosvajanja naše domovine«, in dr. Štefana Faleža, prvega veleposlanika Republike Slovenije pri Svetem sedežu, katerega 100. obletnico rojstva smo obhajali pred dnevi.
Mariborski nadškof je v nadaljevanju spregovoril o Bogu in človeku kot o večnih sogovornikih, kot ju opisuje že prerok Izaija. Če bi ljudje sprejeli besede prerokov, če bi od Boga dane besede poslušali in spolnjevali, je zatrdil nadškof Cvikl, bi hodili po pravi poti. Ker pa zgodovino ustvarjata Bog in človek skupaj, ne moremo spremeniti preteklih dogodkov, lahko pa se iz njih naučimo modrosti za življenje danes in tukaj. Pustiti moramo, da se vse to dotakne naših src, kajti v globini našega srca smo vedno znova povabljeni k spreobrnjenju, da zapustimo to, kar nas zasužnjuje in se podamo na pot novega človeka v obnovljeni zvestobi Bogu.
Adventni čas je priložnost, da si nadenemo Kristusova očala
Spreobrnjenje pomeni postaviti Boga v središče in ne imeti v središču lastnega jaza ter svojih podob o Bogu. V življenju bi nam bilo veliko lažje, če bi na svet okoli sebe gledali z Božjimi očmi. Adventni čas je »priložnost, da sprejmemo dar spreobrnjenja, kar pomeni, da si nadenemo Kristusova očala in skoznje gledamo na svet, dogodke in ljudi okoli nas«.
Kot je še pojasnil nadškof Cvikl, so bili sv. papež Janez Pavel II., nadškof Alojzij Šuštar in dr. Štefan Falež ljudje ponižne in močne vere in so dopustili, da se jim je Bog bližal po poteh, ki si jih niti sami niso mogli zamišljati. Bog nas vedno znova preseneča in nas želi peljati tja, kjer je za nas najboljše in kjer bomo lahko največ storili zase in za druge. Če ga sprejmemo in pustimo, da vstopi v naše srce in življenje, lahko tudi mi drugim prinašamo novo življenje in upanje. Slednje pa ljudje danes najbolj potrebujejo.