Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Začelo se je Krekovo leto (1917–2017)

Objava: 28. 11. 2016 / 10:14
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:33
Ustavi predvajanje Nalaganje
Začelo se je Krekovo leto (1917–2017)

Začelo se je Krekovo leto (1917–2017)

S slovesnim polaganjem venca na ljubljanskih Žalah se je začelo Krekovo leto (1917–2017).

V nedeljo, 27. novembra, je minilo 151 let od rojstva duhovnika, pisatelja in politika Janeza Evangelista Kreka. Hkrati pa se je s slovesnim polaganjem venca na ljubljanskih Žalah začelo Krekovo leto (1917–2017). Kulturno društvo dr. Janez Evangelist Krek je ob stoletnici smrti (jubilej bo 8. oktobra) tega znamenitega Slovenca pripravlja sklop dogodkov, ki bodo spomnili na njegovo delo.

Na uvodni slovesnosti v Krekovo leto sta o Kreku in njegovih idejah spregovorila član Evropske akademije znanosti in umetnosti in dober poznavalec Janeza Evangelista Kreka Janez Juhant ter vodja Gibanja za otroke in družine Aleš Primc.

Človek, ki je videl težave, poiskal rešitve in jih uresničil

V govoru je Aleš Primc predstavil Kreka in njegovo delo. Poudaril je, da je bil že v času življenja spoštovan, čeprav sam hvale ni maral, saj je govoril: »Preklet naj bo, kdor zaupa človeku – pa čeprav je to dr. Krek«. Veličino Kreka je Primc videl v tem, da je razumel težave, poiskal rešitve in jih uresničil.

»Dr. Krek je bil človek izjemne vizije. Verjel je v pravičnost in solidarnost med ljudmi, verjel, da je človek človeku brat in ne sovrag. Seveda pa je bila vizija le podlaga, ki bi brez njegove neverjetne delavnosti in karizmatičnosti, ostala kot mnogo drugih le lepa črka na papirju. Vizija pri dr. Kreku pa je meso postala. Seveda ne v vsej polnosti, tudi ne vedno tako, kot si je on želel, pa vendarle, do te mere, da po dr. Kreku na naših tleh nič več ni bilo tako kot prej. – Slovenec prej reven kmet, hlapec, mali obrtnik ali izkoriščani delavec, se je materialno postavil na svoje noge, Slovenec prej politično neveden in zatiran, je postal aktiven tvorec demokratičnega družbenega življenja, Slovenci kot narod zapostavljeni in izgubljeni sredi mnogo večjih narodov, smo pridobili opazno mesto na evropskem političnem zemljevidu.«



Primc je dejal, da je Krek delal bolj za druge kot zase. Denar je razdajal, na zdravje ni pazil. Bil je tudi idol mladine svojega časa. Pomagal je delavcem in kmetom. »Ohranjanje spomina na dr. Kreka ni dovolj, truditi se moramo, da bi mu bili podobni! Kaj pomeni biti danes podoben dr. Kreku? Predvsem to pomeni, da narediš vedno tisto, kar je potrebno zato, da bi nam bilo lepše, da bi živeli med seboj v večji pravičnosti in prijateljstvu. Doma, v družini, na delovnem mestu pa tudi širše. In ljudje, ki želijo biti podobni dr. Kreku imajo danes veliko dela. Vsak od nas je lahko novi Krek in moja velika želja je, da bi bilo ljudi, ki jim je on zgled in vzor v našem narodu čim več.«

K sodelovanju pri oblikovanju Krekovega leta so želeli privabili čim širši krog ljudi. Poleg občine Železniki so k sodelovanju pristopile občine Sodražica, Komenda in Logatec ter številne institucije in društva. Rdeča nit bodo Krekovi večeri, ki se bodo začeli 10. decembra, in na katerih želijo prikazati Krekovo delovanje iz različnih zornih kotov, pa tudi življenje in kulturo v njegovem času.

Poleti bo slavnostna akademija občine Železniki posvečena prav Kreku. Teološka fakulteta bo organizirala znanstveni posvet. Vrh prireditev pa bo maša v Selcih 8. oktobra na stoto obletnico Krekove smrti.

Foto: Tatjana Splichal


Preberite tudi:

Prihaja Krekovo leto

Kupi v trgovini

Novo
Globalizacija zahodne kulturne revolucije
Družbena vprašanja
32,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh