Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kaplja na vedru navdušila v Ljubljani

Za vas piše:
Katja Cingerle
Objava: 16. 12. 2016 / 10:42
Oznake: Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:33
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kaplja na vedru navdušila v Ljubljani

Kaplja na vedru navdušila v Ljubljani

O škofu in filmu so spregovorili ustvarjalci filma David Sipoš, Matjaž Feguš, Tim Žibrat in Jolanda Pinterič.

Na ljubljanski premieri filma Kaplja na vedru o škofu Jožefu Smeju se je zbralo veliko gledalcev, ki so bili nad prikazanim navdušeni. O škofu in nastajanju filma so po projekciji spregovorili režiser David Sipoš, scenarist Matjaž Feguš, odgovorni za glasbo Tim Žibrat in izvršna producentka Jolanda Pinterič. Pogovor je vodila Manica Ferenc. Producent filma je Lojze Kozar ml.

Od župnika, ki se uči, do škofa, ki se šali

Glavno besedo ima seveda portretiranec, škof Jožef Smej, v igranem delu filma pa ga spoznamo še kot župnika, ki se nenehno uči, piše in pomaga ubogim. Škofa Smeja v filmu vidimo kot sproščenega, Bogu predanega in s smislom za humor. Kot so povedali sogovorniki, je prav takšen bil tudi za kamero. Razkrili so marsikatero zanimivost s snemanja, npr. kako jih je škof spravil v zadrego z velikimi pisanimi copati. Te so skrili v šal, zato se v filmu ne vidijo.



Prekmurski film v slovenščini

Film je prekmursko obarvan, vendar ima širše sporočilo. Sam škof Smej ni želel, da bi bil v prekmurščini, temveč v slovenščini, saj je Prekmurje v Sloveniji. »V Prekmurju je že legenda, ljudje ga imajo za svetnika,« je povedala producentka Jolanda Pinterič. Označila ga je za preprostega in skromnega. »Hoteli smo podpreti njegovo sporočilo, ki ga prinaša Cerkvi in svetu. O njem spregovorijo njegovi znanci, med njimi tudi murskosoboški škof Peter Štumpf.

Pisanje scenarija se je začelo s spoznavanjem škofove biografije in snemanjem prvega intervjuja. Poskušali so izpostaviti tri velike teme: škofov odnos do sebe, do bližnjega in do Boga, ki se kaže tudi skozi molitev. Na vprašanja ni odgovarjal neposredno, je povedal scenarist Matjaž Feguš. »Včasih je ovijal stvari, včasih pa je šel še globlje, kot smo mislili, in to je bilo zelo lepo, na čustveni in mišljenjski ravni. Bil je zelo zanimiv in prijeten sogovornik. Ko se je razživel, je beseda stekla. Podoživljal je svojo mladost.«



Tim Žibrat pa je z vidika glasbe omenil zapleteno, sproščeno in prekmursko temo. Kot vodilno noto je uporabil pesem Kje so tiste stezice, ki jo v filmu zapojeta škofov nečak in njegova žena. Naknadno je naredil spremljavo, nato pa dodal še ženski glas. »To se mi je zdel poklon Prekmurju.«



Film ga je pomladil

Kaj je o filmu povedal škof Smej? Najprej je ustvarjalce filma blagoslovil. »Bil je sproščen. Zdelo se mi je, da ga je film pomladil. Med vsemi je bil glavni. Če ne bi bil v teh vodah, kot je, bi bil gotovo igralec,« se je pošalil Tim Žibrat. David Sipoš je dodal, da je pohvalil, kako lepo so predstavili Prekmurje, in omenil, da je v mladosti imel takšne lase in očala, kot jih ima igralec v filmu. Škof Smej je menil, da so ga prelepo predstavili, zato se je zbal, da ne bo nihče več zanj molil. Sicer pa je film sprejel s hvaležnostjo. »Če ti nekdo da poklon, ga z eno roko sprejmi, z drugo pa pokloni Bogu. To se je pri njem videlo,« je povedal Matjaž Feguš.

Foto: Tatjana Splichal

VIDEO:




Kupi v trgovini

Novo
Globalizacija zahodne kulturne revolucije
Družbena vprašanja
32,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh