Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vsi čilski škofje papežu ponudili odstop

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 18. 05. 2018 / 07:11
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 18.05.2018 / 12:43
Ustavi predvajanje Nalaganje

Vsi čilski škofje papežu ponudili odstop

Zaključen posvet s papežem glede spolnih in drugih zlorab v čilski Cerkvi.

Po tridnevnem zasedanju čilskih škofov s papežem Frančiškom na temo spolnih zlorab in zlorabe moči v čilski Cerkvi se je sveti oče škofom zahvalil, da so odprti za spremembe, »tako kratkoročne kot tudi dolgoročne, da bi popravili krivico in znova vzpostavili edinost v cerkvenem občestvu,« vendar Vatikan javnosti z vsebino teh sprememb ni seznanil.

Novo papeževo pismo čilskim škofom

Papež je škofom izročil pismo, ki so ga včeraj predstavili v Vatikanu, v njem pa škofe poziva, naj si še naprej prizadevajo za »preroško Cerkev, ki bo sposobna v središče postaviti najpomembnejše: služenje Gospodu v lačnih, jetnikih, migrantih, zlorabljenih«. Frančišek se v besedilu tudi zahvali škofom, da so »sprejeli povabilo na pogovor« in da so se soočili »z iskrenim razločevanjem težkih dogodkov, ki so oskrunili cerkveno občestvo in oslabili delo Cerkve v Čilu v zadnjih letih«.

Sveti oče je škofe poklical v Rim, potem ko je njegov posebni odposlanec, malteški nadškof Charles Scicluna, s pomočnikom, španskim duhovnikom Jordijem Bertomeuom, v Čilu natančno preučil primer škofa Juana Barrosa, ki ga žrtve spolnih zlorab v čilski Cerkvi obtožujejo, da je prikrival početje svojega mentorja, duhovnika Fernanda Karadime. Vatikan je Karadimo spoznal za krivega spolne zlorabe mladoletnikov, pa tudi zlorabe moči in vesti svojih podpornikov.

Štirje čilski škofje so bili del Karadimovega kroga. Leta 2015 se je Frančišek odločil, da enega izmed njih, Barrosa, prestavi v škofijo Osorno na jugu Čila, s čimer je povzročil ogorčenje med številnimi krajevnimi duhovniki in verniki, pa tudi med čilskimi politiki in žrtvami Karadimovih zlorab.

Papež je večkrat javno podprl Barrosa, tudi med svojim obiskom v Čilu v letošnjem januarju, ko je obtožbe proti škofu označil kot »obrekovanje«. Deset dni po vrnitvi iz Čila pa je tja poslal Scicluno in Bertomea, ki sta se pogovarjala s 64 osebami in na podlagi pogovorov pripravila poročilo na 2.300 straneh. Ko je Frančišek poročilo prejel, je čilskim škofom napisal pismo in jih vse skupaj povabil v Rim.

»V luči teh bolečih dogodkov glede zlorab – mladoletnikov, moči in vesti – smo se poglobili v resnost tragičnega dogajanja in njegovih posledic, posebej za vse žrtve,« je Frančišek zapisal v drugem pismu čilskim škofom. V štirih odstavkih vse skupaj osebno prosi »odpuščanja iz srca«, vključno s tremi žrtvami, ki so se s papežem konec aprila srečale v Vatikanu.

Po papeževih besedah so škofje »enoglasno privolili«, da prosijo odpuščanja, »s trdnim namenom, da popravijo povzročeno škodo«.

»Zahvaljujem se vam za polno razpoložljivost, ki jo je pokazal vsak izmed vas, ter za sodelovanje pri vseh spremembah in sklepih, ki jih bo treba udejaniti kratko-, srednje- in dolgoročno, da bi znova vzpostavili pravičnost in cerkveno občestvo,« je zapisal papež.

Štiri srečanja s papežem

Med torkom in četrtkom so se papež in čilski škofje srečali štirikrat. Prvi dan je papež prelatom izročil besedilo za molitev in meditacijo, pri naslednjih srečanjih v sredo in četrtek pa so imeli tudi škofje možnost, da izrazijo svoja stališča.

V pogovoru s časnikarji je pomožni škof v Santiagu, Luis Fernando Ramos Perez, včeraj dejal, da je bilo srečanje v Rimu »del obširnejšega procesa«, ki se je začel s Sciclunovim prihodom v Čile, in ki ga sestavlja še »veliko delov«. »Proces bo prinesel temeljito prenovo duha v čilski Cerkvi in v našem poslanstvu,« je pojasnil škof Perez. »Z njegovo pomočjo bomo Kristusa znova postavili v središče, saj je edini, ki mora sijati v življenju Cerkve«.

O besedilu, ki ga je papež izročil škofom prvi dan njihovega srečanja, je škof Perez dejal, da gre za »čudovito premišljevanje« z globokim vpogledom v stvarnost čilske Cerkve s teološkega in duhovnega vidika, »s sprejetjem ranljivih položajev zlorabe vesti, moči, in tudi spolne nedotakljivosti«. Med naslednjimi tremi srečanji so lahko spregovorili tudi posamezni škofje. Barros, ki je v središču problema, je svoje razmišljanje predstavil na zadnjem četrtkovem srečanju.

»To je bil izredno iskren, globok in pošten dialog,« je dejal Perez, »kolegialno premišljevanje od molitve v duhu Jezusa Kristusa do tega, kaj Cerkev najbolj potrebuje.« Škof pa ni razkril vsebine srečanj, saj naj bi papež vztrajal pri zaupnosti pogovorov.

Danes tiskovna konferenca v Vatikanu, škofje papežu ponudili odstopno izjavo

Tako poročilo kot vsebina pogovorov med papežem in škofi v tem tednu sta zaupna. Škof Perez, glavni tajnik Čilske škofovske konference, pa je danes spregovoril na tiskovni konferenci.

Škofje za spolne zlorabe, ki so se dogajale s strani duhovnikov, prosijo odpuščanja, in vse odločitve glede njihove prihodnosti prepuščajo papežu: »Vsi škofje, ki smo pripotovali v Rim, smo svoje položaje predali v roke svetega očeta, on pa se bo odločil, kaj bo z nami storil,« so zapisali v skupni izjavi.

Frančišek lahko – če bi se tako odločil – odstop posameznega škofa takoj sprejme ali zavrne, kot gesto »kolegialnosti in solidarnosti«.

Odstopov nekaterih škofov, o katerih so mediji že poročali, glavni tajnik Čilske škofovske konference danes ni potrdil. Skupno izjavo škofov sta prebrala škof Perez in škof Juan Ignacio Gonzalez iz San Bernarda, vsi navzoči člani škofovske konference pa ponižno priznavajo zlorabo moči, vesti in spolne nedotakljivosti v čilski Cerkvi. Škofje vprašanj časnikarjev na tiskovni konferenci niso sprejemali.

Vir: Crux
Foto: Crux

Kupi v trgovini

Prenovitev
Duhovna rast
21,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh