Razstava o Plečnikovih uresničenih in neuresničenih načrtih na Grajskem griču
Razstava o Plečnikovih uresničenih in neuresničenih načrtih na Grajskem griču
Ob 145. letnici rojstva in 60. letnici smrti arhitekta Jožeta Plečnika (1872 – 1957) se Ljubljanski grad v počastitev spomina nanj in njegovo delo pridružuje s projektom, ki smo ga poimenovali Plečnik nad mestom.
Osrednji dogodek projekta bo razstava postavljena v Kazematah, ki jo otvarjamo v sredo, 24. maja, in na kateri bodo predstavljene zamisli in načrti, ki jih je mojster snoval za obnovo tako grajskega poslopja kot njegove okolice. Druga razstava bo postavljena v grajskem drevoredu. V okviru projekta bodo poleg obeh razstav izvedena tematska predavanja, čajanka s strokovnjaki iz različnih področij na temo Plečnikovega ustvarjalnega opusa in strokovni vodeni ogledi ter pedagoška vodstva za šolske skupine.
Arhitekt Jože Plečnik (1872 – 1957) je imel prav za grajski kompleks v mislih številne vizije in načrte, saj mu je le-ta kot mestna višinska dominanta predstavljal velik izziv. Načrtoval je njegovo celostno prenovo, pri čemer mu je kot vsebinski primer služil praški grad. Ljubljanski grad naj bi sprva postal slovenska akropola, kasneje celo slovenski parlament.
Osrednji dogodek projekta bo razstava postavljena v Kazematah, na kateri bodo predstavljene zamisli in načrti, ki jih je mojster snoval za obnovo grajskega poslopja, kakor tudi njegove okolice. Fotografsko gradivo bo podprto tudi z eksponati – s kopijo Plečnikove svetilke, originalno klopjo iz Žal, maketo načrta iz leta 1947 (študija parlamenta) ter stoli s praškega gradu. Razstavo bo v sredo, 24. maja, ob 19. uri odprl podžupan Mestne občine Ljubljana, prof. Janez Koželj.
Druga razstava bo postavljena v grajskem drevoredu, kjer bodo na panojih predstavljene fotografije posegov, ki jih je Plečnik izvajal na grajskih Šancah. Gradbena dela so pod njegovim vodstvom potekala med leti 1934 in 1936.
Avtorica razstav je Nina Bricelj, kustosinja pa Ana Porok; pripravili pa smo jih v soorganizaciji z Muzejem in galerijami mesta Ljubljane, Plečnikovo hišo in Zavodov za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
Za obiskovalce bo razstava v Kazematah na ogled med 25. majem in 1. oktobrom, vsak dan med 9. in 21. uro (do konca maja do 20. ure); vstopnina je 3€, oziroma je vključena v grajsko vstopnico.
Ob odprtju razstav smo izdali tudi brošuro Šance in Jože Plečnik, katere avtorica je Irena Vesel, odgovorna konservatorka Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije za Ljubljanski grad.
V sklopu razstave organiziramo tudi strokovne vodene oglede s kustosinjo in avtorico razstave (8. in 22. junija ter 7. septembra), program za šolske skupine, cikel predavanj Med Prago in Ljubljano (Jože Plečnik in Ljubljanski grad 1. junija; Jože Plečnik in praški grad 15. junija; Posegi na Šancah 21. septembra); ob zaključku projekta (28. septembra) pa še čajanko s strokovnjaki iz različnih področij.
Dodatne informacije: Janja Rozman, vodja odnosov z javnostmi, Ljubljanski grad, tel.: 01/306-42-15, e-pošta: janja.rozman@ljubljanskigrad.si.
E VABILO_Plečnik nad mestom.jpg
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina