Nikodemovi večeri 2014 v Ljubljani: Pojdite na obrobje!
Nikodemovi večeri 2014 v Ljubljani: Pojdite na obrobje!
Letošnji 48. Nikodemovi večeri bodo od 17. do 27. novembra na Teološki fakulteti v Ljubljani. V osmih večerih bomo preko predavanj in okroglih miz obiskovalcem pomagali razumeti in ovrednotiti povabilo papeža Frančiška: »Pojdite na obrobje!« (Veselje evangelija, 20 in 46).
Z obrobjem se človek lahko srečuje na osebni ravni, kjer ga marsikaj ovira pri tem, da bi živel v polnosti; lahko se z njim srečamo v Cerkvi, oziroma se mora z njim Cerkev srečevati in v obrobnih skupinah videti izziv za poslanstvo (delo z brezdomci, revnimi, Romi, …); niti mu ni tuje družbeno okolje, morda se na njem včasih nahajajo tudi verske skupnosti.
Letošnje večere za študente, izobražence in druge zainteresirane pripravljata Unipas (Univerzitetna pastorala v Ljubljani) in Socialna akademija. Dva večera sooblikujeta reviji Časnik.si in Tretji dan.
Pričetek je vsak dan ob 19.30 v veliki dvorani Teološke fakultete v Ljubljani (Poljanska 4, 1000 Ljubljana).
PODROBNA PREDSTAVITEV POGOVORNIH VEČEROV
* ponedeljek, 17. novembra, ob 19.30: Veselje evangelija za obrobne
Evangelij je vesela novica. Pa ga danes še tako dojemamo? Je sodobni človek še sposoben sprejeti njegovo sporočilo? Papež Frančišek nas vabi k veselju evangelija za obrobne. Veselje evangelija napolnjuje srce in celotno življenje ljudi, ki se srečajo z Jezusom: ljudi, ki dovolijo, da jih odreši greha, žalosti, notranje praznine, osamljenosti.
Predava: s. Romana Kocjančič, redovnica, urednica Obzorij duha na RTVSLO, moderira: Martin Nahtigal, študent zgodovine
* torek, 18. novembra, ob 19.30: Samoljubna žalost
Kadar se notranje življenje zapre v lastnih koristih, ni več prostora za druge, ni posluha za uboge. Kaj storiti, da nas ne zajame žalost te vrste in kaj narediti, da pridemo iz takega stanja?
Predava: p. mag. Silvo Šinkovec, jezuit, filozof, teolog, psiholog in defektolog, moderira: Tina Hočevar, Mladinski svet Slovenije
* sreda, 19. novembra, ob 19.30: Ranjena občestva
Cerkev na Slovenskem in naš narod nasploh je marsikje ranjen v svoji občestvenosti. Veliko bi pripomogli in zacelili te rane, če bi okrepili dialog, se podprli v medsebojni solidarnosti, spoštovali in cenili darove posameznikov, zamerljivost in gospodovalnost zamenjali z odpuščanjem in ponižnostjo. »Smo zmožni zbrati toliko moči in popraviti naša občestva?«
Okrogla miza: prof. dr. Vinko Potočnik, duhovnik, dr. družbenih ved: za sociologijo in psihologijo; doc. dr. Igor Škamperle, filozof, sociolog, religiolog in pisatelj; Jože Možina, zgodovinar in novinar, režiser; moderira: Mojca Perat, Socialna akademija
* četrtek, 20. novembra, ob 19.30: Vsak človek je dragocen
Vsi živimo iz dediščine preteklih rodov in puščamo sled prihodnjim rodovom. Osebni spomin in spomin naroda ima globoke korenine. Sodobni človek je vedno v skušnjavi, da sebe ali drugih ne bi prepoznal kot dragocene, vredne življenja …
Predava: ddr. Verena Vidrih Perko, arheologinja, muzeologinja, kustosinja; moderira: Tilen Mlakar
* ponedeljek, 24. novembra, ob 19.30: Medij te (lahko) naredi ali uniči
Mediji oblikujejo in soustvarjajo podobo dejanske resničnosti. Že s samim golim poročanjem (ali molčanjem) o določenih temah usmerjajo pozornost javnosti k vprašanjem, ki sploh niso nujno najpomembnejša.
Okrogla miza: Ana Jud, novinarka in pisateljica; Dejan Steinbuch, novinar; Jurij Paljk, pesnik in novinar; Rok Čakš, novinar; moderira: Helena Jaklitsch, Časnik.si
* torek, 25. novembra, ob 19.30: Obrobje kot izziv
Majhen in krhek človek je v središču odrešenjskega poslanstva Jezusa Kristusa in Cerkve. Na kakšen način in v kolikšni meri Cerkev v Sloveniji izpolnjuje svoje poslanstvo do ljudi »na obrobju« družbe? Kakšen je odnos vernih do tistih, ki so v življenju na tak ali drugačen način prikrajšani? Kaj bi posameznik ali skupnost še lahko storila?
Okrogla miza: Imre Jerebic, Slovenska Karitas, generalni tajnik; Peter Kokotec, župnik v Črnomlju, koordinator za pastoralo Romov; Nina Stenko Primožič, socialni programi pri Slovenski Karitas, pomoč žrtvam trgovine z ljudmi in preventiva; Rafo Pinosa, duhovnik salezijanec, dolgoletni mladinski delavec, specializant managementa človeških virov; moderira: Živa Štiglic, univerzitetna diplomirana pravnica, Vključen.si
* sreda, 26. novembra, ob 19.30: Mladi – ujetniki preteklosti?
Kako mladi gledajo na preteklost? Kako gledajo na rane slovenskega naroda, politične diskvalifikacije in medsebojno diskriminacijo Slovencev? Menijo, da bi bilo vse skupaj najbolje pozabiti ali do konca razčistiti?
Okrogla miza: Žiga Vavpotič, Zavod Ypsilon, projekt Simbioza; Luka Mesec, poslanec ZL; Žan Mahnič, poslanec SDS; Nina Milenković Kikelj, ZSKSS, Mladinski svet Slovenije; moderira: Mario Plešej, Socialna akademija
* četrtek, 27. novembra, ob 19.30: Verske skupnosti na obrobju?
Neizpodbitno dejstvo je, da je bil slovenski komunizem poleg sovjetskega najbolj občutljiv na vsako navzočnost verskih vsebin v javnosti. To pušča posledice v življenju verskih skupnosti in dojemanju njihove vloge še danes.
Okrogla miza: predstavnik Katoliške Cerkve; predstavnik Evangeličanske Cerkve; predstavnik Srbske pravoslavne Cerkve; predstavnik Islamske verske skupnosti dr. Igor Bahovec, dr. sociologije, dipl. ing. fizike; doc. za sociologijo religije in pastorale; moderira: Jani Šumak, Tretji dan
NIKODEMOVI VEČERI V MARIBORU
Več informacij na spletni strani: www.unipas.si, po e-pošti: info@unipas.si ali tel.: 041-288-917 (Tone Česen, študentski duhovnik).
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina