Smrtonosni napad pri samostanu sv. Katarine
Smrtonosni napad pri samostanu sv. Katarine
V napadu v bližini znamenitega samostana sv. Katarine na Sinajskem polotoku v Egiptu je v torek policist izgubil življenje, najmanj trije uradniki na kontrolni točki pred samostanom pa so bili težje poškodovani, so sporočili z egiptovskega notranjega ministrstva. Po navedbah medijev je odgovornost za napad že prevzela teroristična organizacija »Islamska država«.
Že na cvetno nedeljo sta bili v Egiptu napadeni dve koptski cerkvi, v napadih je umrlo več kot 40 ljudi. Papež Frančišek bo Egipt obiskal konec aprila, po navedbah iz Vatikana pa kljub napadom ne želi spremeniti predvidenega programa svojega obiska.
Pravoslavni samostan sv. Katarine, ustanovljen v 6. stoletju, sodi med najbolj znane romarske kraje krščanstva. Z dragoceno zbirko ikon in znamenito knjižnico samostan ob vznožju Mojzesove gore na Sinajskem polotoku letno pritegne na deset tisoče obiskovalcev. Leta 2002 je bil uvrščen na seznam Unescove svetovne dediščine.
Samostan stoji na kraju, kjer naj bi po svetopisemskem izročilu stal goreči grm, v katerem se je Mojzesu prikazal Bog in mu naročil, naj izpelje Izraelce iz Egipta. Zgrajen je na nadmorski višini 1.500 metrov ob vznožju 2.285 metrov visoke Mojzesove gore, na kateri naj bi Bog Mojzesu izročil kamniti plošči z desetimi zapovedmi.
Že v drugem ali tretjem stoletju so oddaljeno puščavsko pokrajino naselili puščavniki in menihi, od četrtega stoletja dalje tam stoji samostan. Cesar Justinijan je v šestem stoletju postavil cerkevin jo skupaj s samostanom obdal z obrambnim zidom, visokim do 25 metrov. Vse do današnjega dne ohranjena cerkev je od 13. stoletja posvečena sv. Katarini Aleksandrijski, zgodnjekrščanski mučenki.
Samostan sv. Katarine je od 15. stoletja samostojni škofovski sedež. Škofa imenuje pravoslavni patriarh v Jeruzalemu. Samostan slovi po dragocenih rokopisih in ikonah. V knjižnici hranijo nekaj dragocenih zbirk poznoantičnih rokopisov svetovnega pomena, ki jih lahko primerjamo z zbirkami v Vatikanski knjižnici.
Versko krajevno izročilo – Božje razodetje v gorečem grmu in izročitev desetih zapovedi Mojzesu – povezuje kristjane in muslimane. Islam Mojzesa časti kot preroka, zato je samostan sv. Katarine tudi za številne muslimane pomemben romarski cilj.
Vir: Kathpress
Foto: splet / Wikipedia