Škofje: zborovsko petje na prostem ali v zelo velikih prostorih
Škofje: zborovsko petje na prostem ali v zelo velikih prostorih
Fotografija je iz župnije Koper - Sveti Marko. FOTO: Tatjana Splichal
Na ponedeljkovi 120. redni seji Slovenske škofovske konference (SŠK) v Laškem so slovenski škofje med drugim sprejeli tudi priporočila cerkvenim pevcem, glasbenikom in pevskim zborom za omejitev širjenja novega koronavirusa. Veljati začnejo z današnjim dnem, temeljijo na julijskih navodilih slovenskih škofov in so skladna z navodili NIJZ.
Pogovor z Damijanom Močnikom, ki je sodeloval pri snovanju priporočil, si lahko preberete TUKAJ ali v novi Naši družini (41/2020).
Ne v majhnih zaprtih prostorih
Osnovno priporočilo škofov je, naj se zborovsko petje do nadaljnjega ne izvaja v majhnih zaprtih prostorih, temveč na prostem ali v zelo velikih prostorih – cerkvah ali večjih župnijskih dvoranah –, obenem pa tudi v manjših skupinah, denimo sekcijske vaje, komorne zasedbe.
Maske pri petju
Zborovodje, pevci, organisti in drugi glasbeniki morajo pri petju oziroma izvajanju uporabljati maske, med seboj si ne izmenjujejo notnega gradiva ali druge opreme, v prostorih pa se zadržujejo le v času vaje ali sodelovanja pri bogoslužju.
En pevec, en mikrofon
Pogosto je treba čistiti ali razkuževati površine, ki se jih pogosto dotikajo (kljuke vrat, stikala, stojala za note, partiture, držalo mikrofona, naslonjala stolov). Če uporabljajo mikrofone, naj ima vsak pevec svojega, ki ga je treba po končani uporabi razkužiti. Oseba, ki deli note, naj si roke razkuži tik pred razdeljevanjem, še bolje je, da note pevci na vaje ali k bogoslužju prinesejo sami.
Brez znakov okužb
Vsi udeleženci morajo biti brez znakov okužbe dihal, upoštevajo naj higieno kihanja in kašlja, ne dotikajo naj se obraza, zlasti ne nosu, ust in oči. Pogosto naj si umivajo ali razkužujejo roke, sploh ob vstopu v objekt oziroma vadbeni prostor ter ob izstopu iz njega.
Kako na prostem?
Pri zborovskem petju na prostem pa velja še, da naj bo medosebna razdalja med pevci 2 metra, med pevci in zborovodjo ter med zborom in verniki pa več metrov, da mora biti zagotovljena možnost razkuževanja rok, priporočljivo pa je tudi, da so vsi pevci obrnjeni v isto smer in ne drug proti drugemu.
_ _ _
*Pogovor z Damijanom Močnikom, ki je sodeloval pri snovanju priporočil, si lahko preberete TUKAJ ali v novi Naši družini (41/2020).*