Konferenca o podnebnih spremembah in sodobnem suženjstvu
Konferenca o podnebnih spremembah in sodobnem suženjstvu
Okoli 60 županov iz večjih mest od mehiške prestolnice preko Teherana do Pariza bo na povabilo Vatikana prihodnji teden v Rimu razpravljalo o strategijah proti podnebnim spremembam in izkoriščanju revežev. Z enodnevno konferenco 21. julija želijo spodbuditi prizadevanja županov za »emancipacijo ubogih in najranljivejših oseb«, je včeraj v Vatikanu dejal škof Marcelo Sanchez Sorondo, kancler Papeških akademij znanosti in za družbene vede. Obe ustanovi prirejata delavnico z naslovom »Sodobno suženjstvo in podnebne spremembe: obveza mest«. Na programu je med drugim tudi nagovor papeža Frančiška. Ob zaključku je predviden podpis dveh izjav.
Na srečanju med drugim pričakujejo guvernerja iz Kalifornije, Edmunda Geralda Browna. V Združenih državah Amerike so konservativni republikanci izrekli precej kritike na račun papeževe nove okrožnice o okoljevarstvu. Brown pripada ameriški demokratski stranki.
V svoji zadnji okrožnici Laudato si je papež v letošnjem juniju izrecno opozoril, da je učinkovito ravnanje proti podnebnim spremembam mogoče le v primeru, če se istočasno borimo tudi proti revščini in izkoriščanju.
22. julija pa Združeni narodi skupaj z obema papeškima akademijama v Vatikanu prirejajo še drugo konferenco o trajnostnem razvoju v mestih.
Vatikan se je z vabili posebej obrnil na župane, ker se je izkazalo, da so ključne figure v boju proti izkoriščanju delavcev in za ukrepe proti podnebnim spremembam, je pojasnil Sorondo. To je rezultat t.i. »Skupine sv. Marte«, za katero se skrivajo škofje in vodilni policisti z vsega sveta, ki se posvetujejo o strategijah proti trgovini z ljudmi in izkoriščanju. Ime je skupina dobila po vatikanskem Domu sv. Marte, kjer se je na pobudo papeža Frančiška prvič zbrala aprila 2014.
Vir: Kathpress
Foto: splet