Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

30 let Černobila: Karitas pomaga v Ukrajini in Belorusiji

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 26. 04. 2016 / 10:03
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:29
Ustavi predvajanje Nalaganje

30 let Černobila: Karitas pomaga v Ukrajini in Belorusiji

Velika območja v Ukrajini, Belorusiji in Rusiji še danes z visoko stopnjo sevanja.

Trideset let po nesreči jedrskega reaktorja v Černobilu je na velikih območjih Belorusije, Ukrajine in Rusije še vedno prisotna izredno visoka stopnja radioaktivnega sevanja. Za zapoznelimi posledicami hude jedrske nesreče še posebej trpijo otroci iz revnejših družin: »Mnogi med njimi zbolijo za rakom na ščitnici«, sodelavci Karitas opisujejo stanje na omenjenem območju. Za zdravljenje in nego prizadetih bi morale družine finančno večji del poskrbeti same, tamkajšnji državni zdravstveni sistem pa je precej zastarel in mu močno primanjkuje sredstev.



Z nesrečo jedrskega reaktorja pred tridesetimi leti je povezanih tudi vedno več kromosomskih in razvojnih nepravilnostih pri novorojencih. Ukrajinska komisija za zaščito pred škodo zaradi sevanja poroča, da se je smrtnost otrok povečala kar za 20 do 30 %. Še vedno pa na z radioaktivnostjo zaznamovanih območjih živi več kot osem milijonov ljudi.

V Ukrajini Karitas pomaga pri izvajanju nujnih projektov, v dveh letih je pomoč pri njih poiskalo že okoli 40.000 ljudi. Poleg nujne pomoči človekoljubna organizacija skrbi tudi za paliativno nego in nego na domu, ki ju je deležnih okoli 1.000 bolnikov. V šestih družinskih projektih podpira predvsem družine z invalidnimi otroki. Vsa ta pomoč je za ljudi v tretjem letu ukrajinskega spora nujno potrebna.

Položaj odraslih in otroških rakavih bolnikov je pogosto izredno težak, saj v Ukrajini ni veliko priložnosti za delo hospicov. Primanjkuje pripomočkov za nego, zdravil in osebja.

V Belorusiji Karitas skrbi za Center sv. Luke, kjer 20 otrok z rakavimi obolenji in njihovi starši lahko brezplačno bivajo v času zdravljenja. Brez tovrstne pomoči mnogim otrokom zaradi pomanjkanja denarja v družini zdravljenje ne bi bilo omogočeno. V centru so doslej sprejeli že 1.300 otrok in njihovih staršev. Karitas od leta 1991 vsako leto organizira tudi počitniške dejavnosti za otroke.

Po navedbah Unicefa še danes okoli 268.000 otrok živi na območjih, ki jih je nesreča v Černobilu močno prizadela. Obolenja otrok so izjemno pogosta.

Vir: Kathpress
Foto: splet / Wikipedia

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh